Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2017, 13:34

Začal sa výkup pozemkov pre obchvat Šale, štát by mal zaplatiť vyše 7,3 milióna

V novembri minulého roka občania odovzdali memorandum ministrovi dopravy a výstavby Árpádovi Érsekovi.

Začal sa výkup pozemkov pre obchvat Šale, štát by mal zaplatiť vyše 7,3 milióna
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Slovenská správa ciest (SSC) začala vykupovať pozemky pre výstavbu obchvatu mesta Šaľa. Podľa primátora Šale Jozefa Belického by mal štát zaplatiť za výkup pozemkov od 465 vlastníkov vyše 7,3 milióna eur.

Belický sa domnieva, že výkup bude bezproblémový, pretože ponúknutá cena je pre vlastníkov pozemkov priaznivá. Výkup pozemkov je podľa primátora prvým krokom k tomu, aby mohla SSC podať žiadosť o stavebné konanie a po jeho získaní začať so samotnou výstavbou obchvatu.

Výstavba obchvatu mesta Šaľa sa pripravuje už niekoľko rokov. V roku 2011 bolo vydané územné rozhodnutie a od tohto času príprava tejto významnej investície do cestnej dopravnej infraštruktúry v Nitrianskom samosprávnom kraji stagnovala.

Obyvatelia mesta opakovane protestovali proti zdĺhavému procesu prípravy výstavby obchvatu a poukazovali na neúnosnú dopravnú situáciu v centre mesta. V novembri minulého roka občania odovzdali memorandum ministrovi dopravy a výstavby Árpádovi Érsekovi (Most-Híd), v ktorom ho žiadali o urýchlenú výstavbu obchvatu.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) vo februári tohto roka po stretnutí s primátorom Belickým skonštatoval, že po výkupe pozemkov bude samotná výstavba už len otázkou urýchlenia vydania stavebných povolení a hľadania financií na samotnú výstavbu.

Tie by podľa jeho slov mali ísť, buď zo štrukturálnych zdrojov, ak taká možnosť ešte bude, alebo bude treba kombinovať financie aj zo zdrojov štátneho rozpočtu. „Túto etapu vidím na roky 2018 až 2019,“ povedal Pellegrini. Odhadovaná suma na výstavbu predstavuje 80 miliónov eur. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.