Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2017, 11:28

Absolventi sú pre firmy veľkým lákadlom. Tieto fakulty chrlia najzaujímavejších ľudí

Na trhu práce chýbajú desaťtisíce ľudí, atraktivita absolventov medzi zamestnávateľmi stúpa.

Absolventi sú pre firmy veľkým lákadlom. Tieto fakulty chrlia najzaujímavejších ľudí
Zdroj: Archív HN

Hospodársky rast a nedostatok pracovníkov na Slovensku hrá do kariet absolventom vysokých škôl. Zamestnávatelia netrpezlivo očakávajú, kedy sa na trhu objavia noví potenciálni pracovníci, záujem o čerstvo doštudovaných stúpa, vyplýva z tlačovej správy spoločnosti Profesia. Každý rok ukončia vysokoškolské štúdium tisíce Slovákov, ktorí sú v súčasnej dobe na pracovnom trhu veľmi žiadaní.

Profesia už po desiaty raz zostavila rebríček vysokých škôl a fakúlt podľa atraktívnosti ich absolventov. Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prezerá životopisy absolventov, ktoré sú umiestnené na pracovnom portáli spoločnosti.

Žiadaní absolventi

Ukázalo sa, že v porovnaní s minulým rokom stúpa záujem zamestnávateľov o absolventov.

Prvé miesto obsadili absolventi Fakulty informatiky a informačných technológii (FIIT) Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). Že firmy pôsobiace na Slovensku majú o informatikov záujem je známy fakt, životopis absolventa FIIT si prezrie v priemere 11,4 zamestnávateľov. V minulom roku to bolo 9.9.

Vedú informatici

Na druhom mieste sa umiestnili absolventi Fakulty medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite v Bratislave (EU). Ich životopis si prezrelo 9,4 spoločností, záujem o absolventov tohto štúdia tiež medziročne narástol. Pre zamestnávateľov sú atraktívni z pohľadu znalosti cudzích jazykov. Študenti sa počas štúdia venujú hneď trojici zahraničných rečí.

Na treťom mieste sa umiestnili absolventi Fakulty elektrotechniky a informatiky na STU, na štvrtom študenti Fakulty matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského. Z pohľadu zamestnávateľov sú piati najatraktívnejší absolventi Fakulty hospodárskej informatiky na EU.

Rebríček fakúlt (pre lepšie rozlíšenie kliknite sem):

Zdroj: Profesia

Absolventi EU sú pre zamestnávateľov vo všeobecnosti najatraktívnejší. Profesia tento fakt odôvodňuje záujmom zamestnávateľov o ekonómov, účtovníkov či mzdových pracovníkov, ktorí sú potrební v každej spoločnosti. Nasleduje STU, košická Technická univerzita, Žilinská univerzita. Na piatom mieste sa umiestnili absolventi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.Rebríček fakúlt (pre lepšie rozlíšenie kliknite sem):

Zdroj: Profesia

​Najviac ponúk vhodných pre absolventov ponúka odvetvie administratívy. Nasleduje obchod, na treťom mieste sa umiestnila ekonomika, financie a účtovníctvo. Nasleduje výroba a informačné technológie.

Odvetvia a pozície s najväčším počtom ponúk pre absolventov (pre lepšie rozlíšenie kliknite sem):

Zdroj: Profesia

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.