Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2017, 00:00

Koniec Bašternákov a Kočnerov? Finančná správa zverejní, komu štát vypláca vratky DPH

Zoznam firiem s uplatnenými nadmernými odpočtami má znížiť počet podvodov.

Koniec Bašternákov a Kočnerov? Finančná správa zverejní, komu štát vypláca vratky DPH
Zdroj: TASR/ Martin Baumann

Kúpite si auto na firmu, aby ste ušetrili na DPH. Zákon to nezakazuje, no dozvedia sa to susedia. Ministerstvo financií navrhuje, aby boli zoznamy podnikateľov, ktorým boli vyplatené vratky dane z pridanej hodnoty, verejné. Ak by platilo toto pravidlo už v minulosti, ocitli by sa v zozname aj podnikatelia ako Ladislav Bašternák alebo Marián Kočner, ktorí sú podozrievaní zo špekulácií. Cieľom ministerstva je prevencia. Podľa odborníkov je potrebné zároveň vysvetľovať, že odpočet neznamená automaticky podvod.


Psychologický tlak
Tam, kde je verejná kontrola, je obava z odhalenia protiprávneho konania jednoznačne vyššia, vysvetľuje rezort financií: „Zoznamy by mali mať teda aj psychologický efekt, pričom by slúžili ako ďalší nástroj pre verejnú kontrolu vykonávanú napríklad tretím sektorom.“ Návrh je súčasťou novely daňového poriadku, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní. Zoznamy má zverejňovať Finančné riaditeľstvo na svojom webe, a to do konca každého štvrťroka na základe podaných priznaní. Verejnosť uvidí názov subjektu a výšku uplatneného odpočtu. Do zoznamu sa však tí najmenší zrejme nedostanú. Limit odpočtu pre zaradenie zákon nestanovuje, určí ho ministerstvo.


Peter Kunder z Aliancie Fair-play si myslí, že zverejňovanie informácií prinesie užitočné údaje, ale zásad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.