Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2017, 16:25

Analýza ukázala, ako v samosprávach ušetriť milióny. Zistite, koľko zbytočne míňa vaša obec (kalkulačka)

Zistite pomocou kalkulačky, ako by sa v analýze navrhnuté zmeny odrazili vo vašej obci.

Analýza ukázala, ako v samosprávach ušetriť milióny. Zistite, koľko zbytočne míňa vaša obec (kalkulačka)
Zdroj: TASR/Adriana Antošková

„Samosprávy na Slovensku sú veľmi rozdrobené, čo vedie k neefektívnym výdavkom.“

Konštatuje sa to v novej ekonomickej analýze Inštitútu finančnej politiky a Katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave s názvom Skrytý poklad v samospráve a s podtitulom Alternatívne možnosti sústredenia výkonu správy v samosprávach.

„Slovensko má viac ako 3,5-násobne vyšší podiel starostov a viac ako dvojnásobne vyšší podiel komunálnych poslancov na 100-tisíc obyvateľov ako priemer Európskej únie,“ píše sa v analýze.

Menej ako 3000 obyvateľov má na Slovensku až 92 percent obcí. Kým obce s počtom obyvateľov 20-tisíc až 50-tisíc minú na výkon správy 10 percent svojich výdavkov, tak obce do 250 obyvateľov na to minú viac ako polovicu. Čo ide „na úkor rozvoja obce a kvalitného poskytovania služieb“.

Autori analýzy vidia možnosť zefektívnenia v sústredení výkonu správy obcí do väčších celkov. Z krátkodobého hľadiska považujú za vhodné sústrediť výkon správy obcí do matričných obvodov. Ušetrená suma by predstavovala 181 miliónov eur.

Za strednodobý krok autori označujú vytváranie mikroregiónov na základe funkčných väzieb. Sústredenie obcí do mikroregiónov by podľa nich ušetrilo 316 miliónov eur.

Inštitút finančnej politiky k tomu pripravil aj praktickú kalkulačku. Vyhľadáte si v nej obec, o ktorú sa zaujímate a následne si môžete pozrieť, aké zmeny by pre výkon správy v tejto obci znamenali spomínané dva scenáre - sústredenie výkonu správy obce do matričného obvodu a do mikroregiónu.

Zistite pomocou kalkulačky, ako by sa v analýze navrhnuté zmeny odrazili vo vašej obci:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.