23.06.2017, 00:00

Vybudoval akvapark v Bešeňovej, teraz v Gruzínsku stavia miliardový projekt so slovenskou vizitkou

Slovenský podnikateľ gruzínskeho pôvodu a šéf predstavenstva firmy Gino Holding Nodari Giorgadze pre HN.

Lokalita sa nachádza sedem kilometrov od historického centra Tbilisi pri nádrži pitnej vody Tbiliská Mara.
Zdroj: GINO GREEN CITY

Vyštudoval fyziku, bol diplomatom, staval akvaparky. V súčasnosti sa púšťa do výstavby zeleného rezortu v gruzínskej metropole pre tisíce ľudí. „Gino Green City bude výstavnou vizitkou celého regiónu,“ hovorí Nodari Giorgadze.

V Gruzínsku už niekoľko rokov pripravujete významnú investíciu do zeleného mestečka. O čo presne v tomto projekte ide?
Okolo nášho akvaparku Gino Paradise v Tbilisi, ktorý sme otvorili v apríli 2014, som začal dokupovať pozemky. Aktuálne v lokalite vlastníme zhruba 24 hektárov. Potom som zašiel za primátorom Tbilisi, za premiérom Gruzínska i za vládou s tým, že mám záujem investovať ďalšie prostriedky. Povedal som im, že tam plánujeme vybudovať infraštruktúru vrátane ciest, chodníkov, inžinierskych sietí, kanalizácie a tak ďalej. Predstavil som im víziu nového moderného mestečka – nového Tbilisi. Postavíme tam Tbilisi 21. storočia s najmodernejšími technológiami.

Aké technológie máte na mysli?
Dôraz v prvom rade kladieme na ekológiu, a preto využijeme zelenú energiu – slnko, vodu, geotermálnu vodu i biologický odpad. Keby sa mi nepodarilo postaviť akvapark za 30 miliónov eur, nezískal by som takú dôveru, že dokážem taký náročný projekt zrealizovať. Začali sa na mňa preto pozerať serióznejšie. Pozval som ich na Slovensko, aby videli, čo som tu dokázal. Postavil som dve fotovoltické elektrárne aj akvapark v Bešeňovej, ktorý si tiež vyrába zelenú energiu zo slnka i z geotermálnej vody. Navyše nevyrába elektrinu a teplo iba pre seba, ale dodáva ju do siete. Situácia bola aj tak veľmi ťažká, pretože málokto veril tomu, že také niečo sa vôbec dá postaviť.

Získali ste potrebnú podporu?
Podporil ma vtedajší minister hospodárstva Giorgi Kvirikašvili, ktorý je v súčasnosti gruzínskym premiérom. Zároveň som si získal podporu zástupcu ministra hospodárstva Dimitryho Kumsišviliho. Ten bol aj viceprimátorom Tbilisi a dnes je prvým zástupcom premiéra a ministrom financií. Po náročných rokovaniach a prezentáciách projektu napokon došlo k tomu, že nám Gruzínsko a mesto Tbilisi zverilo 286 hektárov pozemkov okolo nášho akvaparku. Dokopy teda ide o územie s rozlohou 310 hektárov.


Kde bude tento projekt stáť?
Lokalita sa nachádza sedem kilometrov od historického centra Tbilisi pri Tbiliskej Mare (nádrž na pitnú vodu pre mesto a okolie, pozn. red.). Dohoda je taká, že minimálne na 80 hektároch pozemkov vybudujeme potrebnú infraštruktúru vrátane občianskej vybavenosti. Následne ju po vybudovaní vrátime späť štátu. Nám tak ostane k dispozícii okolo 230 hektárov čistých stavebných pozemkov.

Ako prebehlo odovzdanie pozemkov?
Gruzínska vláda a mestské zastupiteľstvo v Tbilisi rozhodli o tom, že najprv všetky pozemky odovzdá mesto štátu, ktorý ich vloží do takzvaného Partnerského fondu. Ide o štátny fond, kde je predsedom gruzínsky predseda vlády a členmi sú jednotliví ministri. Moja firma a Partnerský fond následne založili spoločný podnik prostredníctvom joint-ventures, v ktorom 51-percentný podiel drží Gino Holding a zvyšok akcií ovláda gruzínsky štát. Spoločnosť sa volá Gino Green City Corporation a ja som v nej generálnym riaditeľom.

V akej fáze sa projekt nachádza teraz?
Keďže už máme istotu, že pozemky sú pre nás pripravené, tak sme začali hľadať dodávateľov, ktorí pre nás na svetovej úrovni pripravia štúdiu realizovateľnosti a strategický plán výstavby. Ide totiž o najdôležitejšiu fázu celej investície. To nie je len obyčajný developerský projekt, podľa ktorého zastaviame 1,5 milióna štvorcových metrov a nasťahujeme tam tisíce ľudí.

V čom je teda Nové Tbilisi unikátne?
Gino Green City bude výstavnou vizitkou celého regiónu. Vízia je taká, že celá zástavba sa zasadí do prírody. Bude tam množstvo parkov, športovísk, promenád či detských ihrísk. Filozofia je postavená tak, že to bude úplný protiklad súčasných sídlisk a existujúcej zástavby. Súčasťou novej štvrte sa však, samozrejme, stane aj obchodné centrum, koncertná sieň, tenisové kurty, golfové ihrisko, futbalový štadión, jacht-klub, marína s prístavom, domov dôchodcov, sirotinec, školy či nemocnica. Ja som začal do Gruzínska napríklad dovážať elektromobily, ktoré stoja okolo sedem- až osemtisíc eur. Ľudia, ktorí tam budú bývať a majú elektromobil, si tak budú môcť nabíjať svoje auto prvých päť rokov zadarmo. Ide nám o ekológiu a technológie budúcnosti.

Koľko bude celá investícia stáť?
Investícia do celého projektu sa odhaduje na zhruba jednu miliardu eur. Odchýlku počítame vo výške plus-mínus 15 až 20 percent podľa toho, akú vysokú kvalitu realizácie zvolíme alebo pre aké detaily konečnej podoby sa rozhodneme. To by sme mali vedieť koncom augusta.

Plán znie ambiciózne. Aká bude kapacita mestečka?
Pôvodne sa hovorilo o 20-tisíc obyvateľoch, ale nemusí ich byť až tak veľa. Upravené odhady rátajú s počtom okolo 12-tisíc ľudí, maximálne však do 14-tisíc rezidentov. Nechceme priestor príliš zastavať a tým ho zahustiť. Dôraz kladieme na dostatok parkov, zelene a oddychových zón. Na brehu jazera preto plánujeme postaviť až trojkilometrovú promenádu so šírkou 40 metrov.

Má Gruzínsko potenciál pre takýto megalomanský projekt?
Ja osobne považujem Gruzínsko za Európu, pretože k nej historicky patrí. Gruzínc

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.