Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2017, 07:48

Výrobca airbagov Takata požiadal o ochranu pred veriteľmi, ničí ho škandál

Výrobca airbagov Takata požiadal o ochranu pred veriteľmi, ničí ho škandál
Zdroj: Reuters

Popredný japonský výrobca airbagov Takata požiadal v USA a Japonsku o bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Podľa agentúry AP to oznámila dnes sama firma. Tento krok bol už nejakú dobu očakávaný, lebo hospodárenie spoločnosti ochromil celosvetový škandál s chybnými airbagmi. Kvôli nemu musí firma vyplatiť miliardy za odškodné, pokuty a náhrady chybných súčiastok.

Firma Takata dnes tiež oznámila dohodu so svojim konkurentom v obore spoločnosťou Key Safety Systems (KSS), ktorá prevezme podľa agentúry Reuters väčšinu jej aktív. V spoločnom vyhlásení obe firmy uviedli, že KSS za ne zaplatí 1,6 miliardy dolárov (1,43 miliardy eur).

KSS, ktorá má čínskeho vlastníka a sídlo v USA, tiež uviedla, že neuzavrie žiadny z výrobných závodov firmy Takata a nebude prepúšťať zamestnancov.

Spoločnosť Takata sa dostala do finančných ťažkostí kvôli jej chybným nafukovačom airbagov, ktoré sú spájané s najmenej 17 úmrtiami a asi 180 zraneniami v rôznych častiach sveta. Škandál tiež vyústil podľa agentúry AP v najväčšie zvolávanie vozidiel do servisov v americkej histórii. Chybné airbagy mohli pri aktivácii vymrštiť do voza časti kovu.

Takata prerobila v uplynulom finančnom roku do konca marca 79,6 miliardy jenov (640 miliónov eur) a vykázala už tretiu celoročnú stratu za sebou. Odborníci z odvetvia náklady na zvolávanie firemných airbagov odhadujú na desať miliárd dolárov (takmer 9 miliárd eur).

Tento rok v januári uzavrela Takata s americkým ministerstvom spravodlivosti dohodu, v ktorej za zastavenie trestného stíhania priznala, že od roku 2000 predkladala automobilkám falošné správy o svojich airbagoch. Na predaji nafukovacích vraj zarobila viac ako miliardu dolárov.

Za ukončenie trestného stíhania sľúbila Takata zaplatiť celkovo miliardu dolárov (895 miliónov eur). Táto suma zahŕňa pokutu 25 miliónov dolárov. Ďalších 125 miliónov dolárov firma vynaloží na odškodné za zranenia spôsobené airbagmi a 850 miliónov dolárov zaplatí automobilkám, ktoré si jej nafukovače airbagov kúpili. Náklady so zvolávaním vozidiel do servisu kvôli tomu mali okrem iného automobilky Honda, BMW či Toyota.

Firma Takata bola založená v roku 1933 a spočiatku vyrábala napríklad laná na padáky či textil. V 60. rokoch začala vyrábať bezpečnostné pásy do áut a v 80. rokoch tiež airbagy. Postupne sa stala svetovou dvojkou vo výrobe týchto bezpečnostných prvkov do áut.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.