Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2017, 14:10

Česi berú banky útokom, chcú získať hypotéky. Boja sa prísnejších pravidiel

Česká národná banka môže sprísniť podmienky na získanie hypotéky.

Česi berú banky útokom, chcú získať hypotéky. Boja sa prísnejších pravidiel
Zdroj: Marek Kmeť

Hrozba, že Česká národná banka (ČNB) bude môcť vďaka novému zákonu prísnejšie krotiť hypotéky, prilákala do českých bánk zástupy ľudí. Pravdepodobne v obave, aby pre tvrdšie pravidlá na získanie úveru na bývanie vôbec dosiahli.

A najskôr aj preto, aby si stihli lacnejšie požičať. Ako ukazuje Fincentrum Hypoindex, Česi si v máji zobrali hypotéky v hodnote 21,16 miliardy českých korún (805,48 milióna eur), čo predstavuje najväčší objem od začiatku roka.

Neistý osud novely

Lenže osud novely zákona o ČNB, ktorá má centrálnej banke dať možnosť záväzne stanoviť hraničné parametre hypoték, je neistý. Nie je vôbec jasné, či sa ňou poslanci budú na aktuálnej schôdzi zaoberať a či ju do volieb stihnú schváliť. Ak sa tak nestane, bude zákon potrebné predložiť znova. A dovtedy by sa na úprave úverov na bývanie nič nemenilo.

Niektorí poslanci tvrdia, že prísnejšie pravidlá zhoršia mladým prístup k hypotékam. ČNB ale chce mať k dispozícii nástroj, aby mohla zasiahnuť proti nezdravému vývoju.

Jediný zmysel 

"Celá táto debata má jediný zmysel. A to vytvárať podmienky, v ktorých sa generuje viac hypoték. Ľudia si ich berú, pretože si myslia, že je to ich posledná možnosť," povedal bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Odmieta aj argumentáciu nedostupnosti bývania pre mladých.

"Keď sa ľudia v mladom veku zadlžia na 100 percent hodnoty nehnuteľnosti, idú do obrovského rizika. Rovnako sa dá argumentovať, že prečo by sme mali zaťažovať mladých vodičov povinným ručením. Veď, keby ho neplatili, mohli by si kúpiť lacnejšie auto a skôr," tvrdí Singer.

Tvrdšie podmienky 

Centrálna banka pritvrdila už niekoľkokrát. Od apríla si klienti musia pripraviť najmenej 10 percent vlastných zdrojov (alebo si požičať inde), navyše, banky môžu hypotéky, ktoré prekročia 80 percent hodnoty nehnuteľnosti, poskytnúť obmedzenému okruhu klientov.

V júni ČNB naznačila, že banky by mali u klientov pozornejšie sledovať podiel dlhov k ich príjmom. Keď zákon prejde, budú banky musieť dodržiavať maximálne limity, inak dostanú pokutu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.