Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2017, 14:00

"Slovenská" 100-eurovka má vo svete rôznu hodnotu. Pozrite sa, kde sa budete cítiť ako boháč

Pozreli sme sa, aký obnos peňazí je vo svete potrebný na rovnaký nákup, ktorý by v Bratislave stál 100 eur.

"Slovenská" 100-eurovka má vo svete rôznu hodnotu. Pozrite sa, kde sa budete cítiť ako boháč
Zdroj: flickr.com/ Min Zhou

V niektorých krajinách sa Slovák so 100-eurovkou môže cítiť ako boháč, no v iných častiach sveta zase ako chudobný turista. 

Predstavte si, že idete do obchodu v Bratislave a rozpočet nákupu ste stanovili na 100 eur. Ceny tovarov a služieb sú v rôznych častiach sveta značne odlišné. Z nákupu, na ktorý v Bratislave miniete 100 eur, by ste si v takom Londýne nekúpili ani jeho polovicu.

Naopak Kyjeve by vám na rovnaký nákup stačilo 60 eur.

Pozreli sme sa na hodnotu 100-eurovej "slovenskej" bankovky a porovnali ju s obľúbenými destináciami Slovákov na letné dovolenky a európskymi metropolami. Údaje sme čerpali z globálnej databázy Numbeo, ktorá porovnáva ceny vo vybraných mestách na celom svete.

Dobrou správou môže byť pre našincov to, že vo väčšine obľúbených dovolenkových destinácií vám zo slovenskej 100-eurovky ešte niečo zostane. Zato v metropolách európskych štátov budete na rovnaký nákup potrebovať ďaleko väčší obnos peňazí.

Pozrite sa, akú hodnotu má "slovenská" 100-eurová bankovka vy vybraných destináciách. 

​​​Numbeo je globálna databáza, ktorá porovnáva životné náklady v mestách sveta a pomocou indexov hodnotí kvalitu života v nich. Poskytuje tiež údaje o nákladoch na bývanie, zdravotnej starostlivosti, dopravy, zločinu a znečistení. Do databázy môže prispieť ktokoľvek, existujú však ochranné mechanizmy, aby dôveryhodnosť ostala zachovaná.

Viac o tom, ako funguje databáza Numbeo, sa dočítate TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.