30.06.2017, 00:00

Výpadok daňových príjmov: Kažimír musí brzdiť výdavky

Peter Kažimír
Zdroj: Pavol Funtál

Napriek priaznivému ekonomickému vývoju sa musí štát pripraviť na nižšie príjmy, ako očakával. Môže za to horší výber firemnej dane – rezort financií odhaduje, že za minulý rok vyberie o 334 miliónov menej. Vývoj korporátnej dane bude mať negatívny dosah aj na príjmy štátu v tomto a najbližších rokoch. „Na horizonte rokov 2017 až 2020 znižujeme odhad daňových a odvodových príjmov v rozpätí od 169 do 242 miliónov eur,“ hovorí riaditeľka Inštitútu finančnej politiky Lucia Šrámková.


Menej od firiem
Analytici rezortu financií analyzovali dôvody medziročného poklesu zaplatenej dane na spracovaných daňových priznaniach. „Hospodársky výsledok analyzovanej vzorky medziročne klesol o 4,4 percenta, čo je v protiklade s evidovaným rastom ziskovosti podľa Štatistického úradu za celú ekonomiku o 6 percent,“ vysvetľujú v komentári analytici inštitútu. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je dôvodom omylu fantómová ziskovosť firiem v roku 2015, ktorá bola ovplyvnená masívnym čerpaním eurofondov a jednorazovými vládnymi opatreniami.


Kažimír v

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.