Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2017, 00:00

Ako sa vymedziť voči Rusku? Trump nám chce predávať lacný plyn

Skvapalnený plyn prevážaný na lodiach by mohol znížiť jeho celkové ceny.

Ako sa vymedziť voči Rusku? Trump nám chce predávať lacný plyn
Zdroj: Reuters

Plynová závislosť od Ruska nám už v minulosti spôsobila problémy a naplno sa ukázali nevýhody spoliehania sa na jeden hlavný zdroj. Avšak aj dnes dodáva Gazprom ovládaný Moskvou Európe jednu tretinu všetkého spotrebovaného plynu. V prípade krajín strednej a východnej Európy toto číslo rapídne stúpa. Na Slovensku je to veľmi veľká časť a inak na tom nie sú ani Poľsko či pobaltské krajiny. Práve oni chcú túto situáciu zmeniť a Poľsko už aj vybudovalo špeciálny prístav na prijímanie skvapalneného plynu a začiatkom tohto júna prijalo aj prvú americkú loď s nákladom. Trump chce pri zajtrajšej návšteve Poľska povzbudiť okolité krajiny k odberu plynu z USA a zaručiť si tak energetickú bezpečnosť.

Vysoká cena
Naše ministerstvo hospodárstva si dôležitosť diverzifikovania zdrojov plynu uvedomuje, no ako sa vyjadril jeho hovorca Maroš Stano, rezort to nemôže priamo ovplyvňovať. „Záleží na príslušných dodávateľoch, ktorí sú etablovaní na slovenskom trhu, z akého zdroja budú zabezpečovať plyn pre svojich odberateľov,“ vysvetlil. Dodal, že legislatíva ustanovuje plne liberalizovaný

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.