Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2017, 00:40

Z miest pre biznis sú parky duchov

Dotované parky mali priniesť 85-tisíc pracovných miest. Výsledkom je polovica.

Z miest pre biznis sú parky duchov
Zdroj: priemyselneparky.sk

Priemyselné parky zažívali v poslednom desaťročí stavebný boom. Niektoré vybudovali súkromné spoločnosti samy, iné vznikali s podporou zvonka. Na Slovensku máme 73 takýchto lokalít, ktoré dotoval štát alebo Brusel. Viac ako pätina z nich však dodnes zíva prázdnotou. Čo je ešte horšie, tieto parky sľubovali vznik viac ako 80-tisíc pracovných miest.

Realitou je polovica
Najhoršie sú na tom parky v Trebišove, vo Vranove či v Levoči. Hoci mali zamestnať stovky Slovákov, v prvých dvoch podľa novej analýzy ministerstva hospodárstva nepracuje nikto. V Levoči, ktorá získala 15-miliónovú dotáciu, zatiaľ pôsobí jedna firma, kde pracuje dvadsať ľudí. Park mal pôvodne vytvoriť miesta pre 500 zamestnancov.

Pozrite si v galérii priemyselné parky, ktoré nedokázali vytvoriť ani desatinu plánovaných pracovných miest


Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Kremského môže za prázdne zóny to, že sa stavali bez koncepcie. „Pri investičnej pomoci sa nezvýhodňovali zaostalé regióny. Mestá si tiež často príliš vyberajú investorov – napríklad Vranov, alebo majú v parkoch chaos a investorov odstrašia, ako napríklad Trebišov,“ myslí si. V druhom prípade narážal na spor mesta so súkromnou spoločnosťou o dokončenie parku. Na situáciu mala doplatiť dánska firma Blika, ktorá tam chcela rozširovať výrobu, no nakoniec odišla.


Pokuty nebudú
Na priemyselné zóny išlo pritom viac ako tristo miliónov eur. Pokuty za prázdne parky či nesplnenie podmienok však nikomu nehrozia. „Na tvorbu pracovných miest, ktoré sa vytvárajú v rámci podporených priemyselných parkov, sa sankcie neuplatňujú, keďže na ich tvorbu prijímateľ nemá priamy vplyv,“ odkázalo tlačové oddelenie rezortu hospodá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.