Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2017, 00:00

Ako poľskí Židia dobyli Hollywood a zmenili svet filmu

Aby bratia s poľskými koreňmi mohli rozvíjať podnikanie, ich otec predal zlaté hodinky i ťažného koňa.

Ako poľskí Židia dobyli Hollywood a zmenili svet filmu
Zdroj: Reuters

Traja najstarší bratia Warnerovci trávili všetok svoj voľný čas v kine. Ako mladí chlapci boli závislí od takzvaných nickleodeonov – filmových premietaniach za päť centov. Mladícku vášeň pre celuloidový pás neskôr pretavili do úspešného biznisu. Filmová spoločnosť Warner Bros. Pictures za minulý rok vykázala zisk 13 miliárd dolárov.

Poľskí imigranti

Rodina poľských Židov Wonsalovcov emigrovala z malého mesta pri Varšave, najprv do Baltimoru, neskôr do Kanady. Otec Benjamin Wonsal, Warner po amerikanizácii, videl v Kanade lepšie vyhliadky na zabezpečenie svojej rozrastajúcej sa rodiny. Súrodencov Warnerovcov bolo jedenásť. Iba štyria z nich sa však podieľali na založení a vedení spoločnosti.

Svoju kariéru bratia odštartovali ako pojazdní premietači filmov s jedným prenosným projektorom. Ich počiatočný vklad do prvých dvoch filmov bol 150 dolárov. Po pár rokoch a mnohých cestách si mohli dovoliť prerobiť obchod v New Castli na premietaciu sálu. Nazvali ho Cascada Theater (Divadlo Kaskáda). Na porovnanie, dnes sa štúdiá Warne

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.