Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2017, 00:00

Kúpele posielajú na baníkov Protimonopolný úrad

Sociálnu ťažbu uhlia vyčítala vláde opozícia, o neefektívnosti hovorili aj ministerskí analytici.

Bane na hornej Nitre ovládajú domáci trh s uhlím a túto situáciu podľa kúpeľov Bojnice využívajú vo svoj prospech. Fungujú však iba vďaka dotáciám od štátu, ktoré by mali mať zabezpečené až do roku 2030. Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií však už v roku 2011 priniesol komentár, že táto podpora je vysoko neefektívna. Prinášame odpovede na základné otázky.

1. Prečo kúpele podali sťažnosť na bane?
Kúpeľom Bojnice sa nepáči cena, za ktorú od baní nakupujú uhlie s nízkou výhrevnosťou a efektivitou. Podľa predsedu predstavenstva Slavomíra Eliáša bane využívajú svoju pozíciu na trhu a nastavili si prehnané ceny. Momentálne totiž ovládajú 94 percent trhu s domácim uhlím. Eliáš síce vyzdvihol prácu baníkov, samotné bane „sú však veľký moloch, ktorý zneužíva svoje postavenie, celý región a dokonca všetkých slovenských občanov“. Na udržanie baní sa skladajú všetci odberatelia v cenách elektriny, keďže vláda udržuje ťažbu, ktorá smeruje aj do tepelnej elektrárne v Novákoch. Na to upozornili v minulosti už niektorí politici a bane boli predmetom viacerých káuz. Aktuálne kúpele požiadali o prešetrenie situácie Protimonopolný úrad. Bane do uzávierky nereagovali.


2. Čo je kauza alobal?
Exposlanec za stranu Smer Vladimír Jánoš sa mal podľa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.