Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2017, 17:16

Siemens zažaloval vlastný podnik v Rusku, nepáčia sa mu turbíny na Kryme

Siemens zažaloval vlastný podnik v Rusku, nepáčia sa mu turbíny na Kryme
Zdroj: Reuters

Nemecký priemyselný koncern Siemens dnes na arbitrážnom súde v Moskve podal žalobu na svoj vlastný spoločný podnik v Rusku, firmu Siemens Gas Turbine Technologies, a takisto na svojho obchodného partnera, ruskú štátnu spoločnosť Technopromexport.

Obe firmy sú spájané s dodávkou turbín na polostrov Krym, k čomu Siemens nedal súhlas a kam sa podobné zariadenia kvôli protiruským sankciám EÚ ani nesmú vyvážať. Uviedla to agentúra Reuters.

Siemens už v pondelok s odkazom na svoje vlastné vyšetrovanie uviedol, že najmenej dve zo štyroch turbín, ktoré vyrobil pre jeden z projektov v Rusku, sa proti vôli firmy ocitli na Kryme.

Moskovský súd podľa agentúry Interfax ešte nestanovil termín, kedy bude prípad prejednávať. Žaloba má zabrániť ďalším dodávkam zariadení na Krym, dosiahnuť návrat týchto zariadení do Tamane na juhu Ruska, kde pôvodne mali byť použité, a tiež potrestanie osôb zodpovedných za dodávku turbín na Krym.

Technopromexport, ktorý je súčasťou štátneho priemyselného a zbrojného konglomerátu Rostech, sa turbíny podľa anonymných zdrojov najprv pokúšal predať, ale bezvýsledne. Následne firma 6. júla vydala vyhlásenie, že štyri turbíny kúpila "z druhej ruky" a modernizovala ich pre paroplynové elektrárne s výkonom 235 megawattov, ktoré stavajú na Kryme, v blízkosti Sevastopolu a Simferopolu.

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že turbíny použité na Kryme boli vyrobené v Rusku.

Siemens je nadnárodným priemyselným koncernom, ktorý pôsobí v mnohých krajinách sveta vrátane Slovenskej republiky. Zaoberá sa širokou škálou činností, od výroby vlakov, cez priemyselnú automatizáciu až po zariadenia pre odvetvie zdravotnej starostlivosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.