Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2017, 00:00

Elektrárňam rástol čistý zisk. Pomohla nielen optimalizácia

Keďže cena elektriny neustále klesá, dominantný výrobca hľadá nové spôsoby ako zarobiť.

Elektrárňam rástol čistý zisk. Pomohla nielen optimalizácia
Zdroj: TASR

Veľkoobchodné ceny elektriny síce dosahujú historické minimá, čistý zisk Slovenských elektrární sa však oproti minulému roku značne zvýšil až na 116,8 milióna eur. Keďže ešte v roku 2015 spoločnosť zažila až osemdesiatpercentný prepad, je terajší výsledok pre akcionárov dobrou správou. Analytici však upozorňujú, že napriek peknému výslednému číslu prevádzkový zisk naďalej klesal.


Prepad cien na burze
„Dôvodom rastu čistého zisku boli úsporné opatrenia, optimalizácia a absencia jednorazových položiek,“ vymenúva pre HN Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord. Upozorňuje však aj na to, že výroba medziročne klesla z 19,7 gigawatthodín na 19 a prevádzkový zisk, ako jedna z častí celkového výsledku, sa znížil z 869 na 376 miliónov. Práve to pripísal dlhodobo nízkym cenám elektriny na trhu.


Bohumil Kratochvíl, generálny riaditeľ Slovenských elektrární, hovorí, že aj keď v roku 2016 dosiahli ceny na trhoch historicky najnižšie hodnoty za poslednú dekádu, „nám sa podarilo spoločnosť stabilizovať a dosiahnuť solídne výsledky“. Na doplňujúcu otázku však Juraj Kopřiva z oddelenia komunikácie pripustil, že výsledky za minulý rok ešte neodrážajú ce

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.