13.07.2017, 00:00

Pozrite sa, aká je priemerná mzda na Slovensku v jednotlivých krajoch. Rozdiel je aj 600 eur

Napriek platovým rozdielom zostáva Slovensko krajinou s najnižšou mierou nerovností v EÚ.

Muži:
Priemerná mzda: 1 087
Ženy: 
priemerná mzda: 817
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Desať percent najlepšie zarábajúcich Slovákov vidí na svojej výplatnej páske minimálne 1 644 eur v hrubom. Naopak, spodná desatina zamestnancov nezarobila v minulom roku ani 445 eur. Vyplýva to z aktuálnych údajov Štatistického úradu.


Mzdové rozdiely sú ešte výraznejšie, keď vezmeme do úvahy kraj a pohlavie. Najlepšie zarábajúci muži v Bratislavskom kraji totiž dostávajú viac ako šesťnásobok toho, čo spodných desať percent žien z Prešovského kraja.

​Napriek týmto číslam je Slovensko stále krajinou s malými rozdielmi medzi príjmami zamestnancov. Aspoň v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej sme z hľadiska rozdelenia príjmov dokonca najrovnostárskejšou krajinou v celej EÚ, pričom od roku 2010 index nerovnosti okrem jedného roku neustále klesal.


To, že dobré správy o raste platov sa netýkajú len manažérov z Bratislavy, potvrdzuje aj Zuzana Rumiz, riaditeľka ManpowerGroup Slovensko. „Platy momentálne rastú najvýraznejšie robotníkom. Ide o pozície, ako napríklad operátor výroby alebo inšpektor kvality,“ vysvetľuje. Najviac sa to prejavuje v podnikoch na západnom Slovensku.


Podľa hovorkyne spoločnosti Profesia Nikoly Richterovej je za tým vývoj na trhu práce, platy totiž najrýchlejšie stúpajú tam, kde je najväčší nedostatok pracovníkov. „Jasným príkladom je IT sektor, veľký tlak na mzdy svojich pracovníkov majú aj firmy v automobilovom priemysle,“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.