14.07.2017, 00:00

Národný park sa zmenil na obrovské stavenisko, turisti sú zaskočení. Pozrite sa, ako vyzerajú rozkopané Nízke Tatry

Turistické stredisko pod Chopkom sa mení na veľké stavenisko. Ľudí tam otravujú početné stavebné mechanizmy.

​Hluk, prach a stavebné stroje. Ruch vidno už v obci Demänová pri zjazde z diaľnice v Liptovskom Mikuláši. Nové penzióny, apartmány či chaty podobné rodinným domom lemujú cestu do Demänovskej Doliny, ktorej najznámejšie stredisko je Jasná, z oboch strán.

Skutočný developerský rozvoj sa však začína až so vstupom do samotného centra na úpätí Chopku.

S príchodom teplých dní a letnej turistickej sezóny v Nízkych Tatrách odštartovali viaceré menšie i väčšie projekty. Podnikatelia nimi reagujú na raketový nárast turizmu na Liptove v posledných rokoch.

​Čísla nepustia. Podľa štatistík do Demänovskej Doliny ročne príde asi 200-tisíc turistov, ktorí tam asi 600-tisíckrát prenocujú. Do obecnej kasy tak za rok na daniach z cestovného ruchu pritečie zhruba 700-tisíc eur.

Stavebný boom súvisí s rozvojovými plánmi tatranskej spoločnosti Tatry mountain resorts za desiatky miliónov eur, ktorá z Jasnej buduje lyžiarske stredisko svetových parametrov. Počas leta sa preto stali stavebné mechanizmy bežnou súčasťou turistického ruchu v našich veľhorách. „Stavia sa tu takým tempom ako kedysi sídlisko v Petržalke,“ komentuje situáciu starší muž nastupujúci do auta s bratislavskou poznávacou značkou.

Najkritickejším miestom je okolie Vrbického plesa. Tam tatranská príroda doslova pripomína mesačnú krajinu. Štátna ochrana prírody pritom tvrdí, že územie, ktoré pod rôznymi vplyvmi mení svoju tvár, má stále význam ochraňovať.

„Je tu napríklad národná prírodná pamiatka Vrbické pleso, aj keď atakovaná výstavbou, ale stále ňou nedotknutá, a tak aj jeho ochranné pásmo je útočiskom pre mnohé živočíšne a rastlinné druhy v oblasti Demänovskej Doliny,“ vraví Eva Turcerová, asistentka generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody.

Vlani na jeseň tam v tesnom dotyku s horským jazerom spoločnosť Damian Jasná vyrúbala les a v súčasnosti na pozemku robí terénne úpravy. Priamo pod oknami Hotela Grand z portfólia TMR má do roku 2018 vyrásť nový päťhviezdičkový hotelový komplex. Domáci však pochybujú o osude staveniska.

Ako príklad udávajú jeho päťhviezdičkový náprotivok na Štrbskom plese, ktorý nepatrí k najvýnosnejším podnikom ani vďaka silnej letnej sezóne vo Vysokých Tatrách. Budú však radi, ak sa ho podarí dokončiť. Po doline sa totiž šíria reči, že projekt údajne nemá úplne doriešené financovanie od svojich investorov. Za penthouse s rozlohou 543 štvorcových metrov si tam pritom jeho developer pýta viac ako 2,3 milióna eur s daňou.


Hneď vedľa budúceho Hotela Damian Jasná buduje ďalšie luxusné zruby, takzvané Chalets Otupné, najväčší developer pod Chopkom – TMR. Okrem toho stavia za vyše tri milióny eur v centrálnej časti strediska oproti svojmu novozrekonštruovanému Hotelu Pošta budovu s názvom Centrum Jasná –

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.