14.07.2017, 09:48

BMW vážne zvažuje veľkú investíciu v Česku. Bavori chcú u susedov testovať autá bez vodiča

Česku hrá do kariet jeho poloha i dobrá skúsenosť investorov.

BMW vážne zvažuje veľkú investíciu v Česku. Bavori chcú u susedov testovať autá bez vodiča
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Nemecká automobilka BMW chce v Česku vybudovať testovacie centrum na nové autá, povedal minister financií Ivan Pilný (ANO), ktorého cituje denník Mladá fronta Dnes (MfD). Podľa denníka by sa na testovacom okruhu v Ústeckom alebo Karlovarskom kraji mali skúšať autonómne vozy a investíciu za miliardy korún BMW vážne zvažuje.

Pilný na otázku ohľadom ďalšej politiky prideľovania investičných stimulov uviedol ako vzor dohodu s americkou GE Aviation, ktorá v Česku chystá veľké vývojové centrum pre letecké motory a bude ich aj vyrábať, píše MfD.

O dráhu je záujem

"Podobná dohoda je aj s BMW, ktoré tu chce urobiť testovacie stredisko na nové automobily. Nejde teda o montovňu," cituje denník ministra. CzechInvest ani BMW informáciu nechceli komentovať.

Podľa MfD môže plán BMW súvisieť so skôr oznámeným zámerom ministerstva dopravy postaviť v Česku testovací okruh pre autonómne vozidlá a ich prevádzku skúšať aj v reálnej prevádzke na diaľnici D2 medzi Brnom a Bratislavou. Budúci rok chce ministerstvo zadať štúdiu uskutočniteľnosti na skúšobný polygón, a potom rozhodnúť, či a kde ho postaviť. Záujem o testovanie autonómnych vozidiel v meste doteraz prejavili mesta Ústí nad Labem a Mladá Boleslav, povedal denníku hovorca ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Výhodné Česku

Automobilka BMW už skôr oznámila veľké investície do nových technológií v rádoch miliárd eur. Pre Česko hrá podľa MfD nielen dobrá skúsenosť investorov, ale aj geografická blízkosť k závodom v Mníchove a predovšetkým v Lipsku, kde sa vyrábajú elektromobily tejto značky.

Na technológii pre autonómne riadenie pracuje v Česku pražské výskumné a vývojové centrum francúzskej spoločnosti Valeo. Firma ho buduje od roku 2002, v súčasnosti v ňom vyvíja napríklad aj súčiastky pre autoklimatizáciu asi 500 inžinierov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.