17.07.2017, 00:00

Slobodná firma, ktorú živí nadšenie

Zakladatelia firmy Webikon čas strávený na škole ľutujú, chýbala im prax.

Zakladatelia Webikonu Ján Bočínec (vľavo) a Peter Nemčok veria, že hierarchia vo firme nie je potrebná.
Zdroj: MAREK VOTRUBA

Kedysi to bolo len zopár mladých nadšencov, ktorí vo voľnom čase pomáhali ľuďom na internetových fórach. Dnes vlastnia firmu považovanú za najlepšiu vo svojom odbore na Slovensku. Medzi ich klientov patria firmy ako Volkswagen, Kalifornská univerzita, Soitron či Rádio Expres. Aktívny marketing však podľa slov zakladateľov nikdy nerobili. „Fungovali sme vždy na našom mene a na zákazníkoch, korí nás odporučili ďalším a ďalším,“ vysvetľuje Ján Bočínec, jeden z trojky, ktorí pred ôsmimi rokmi založili firmu Webikon. Venuje sa tvorbe webových stránok či rôznym rozšíreniam, všetko cez platformu Wordpress.

Fórum ako škola
Práve nadšenie pre tento systém všetko odštartovalo. Wordpress je bezplatný redakčný systém pre internetové stránky, ktorý sa za pätnásť rokov stal jedným z najobľúbenejších nástrojov na tvorbu stránok po celom svete. Kým na začiatku bol určený skôr pre blogy a jednoduchšie stránky, postupne tento systém mohutnel a dnes sa využíva aj na veľké projekty, e-shopy či internetové magazíny. Za tie roky sa vyrojili mnohé agentúry, ktoré zákazníkom ponúkajú vytvorenie stránky na mieru, Webikon bol však prvou na Slovensku. Zakladatelia o seba tvrdia, že dlho to boli oni, čo stelesňovali slovenský Wordpress.


Peter Nemčok, ďalší z tímu zakladateľov Webikonu, vysvetľuje ako sa už na začiatku Wordpressu nadchol pre túto technológiu, preložil ju do slovenčiny a pomáhal nadšencom ako bol on sám. Tí sa združovali na istom slovenskom webovom fóre, kde zdieľali svoje problémy pri používaní redakčného systému. Spomína, že expertom naň sa stal práve tam. „Ľudia mali nejaké otázky, ja som ich nevedel vyriešiť, no vygooglil som si to v angličtine a potom som to napísal v slovenčine pre ľudí.“ Takto postupne získaval viac a viac vedomostí. Aj Bočínec, o niečo mladší ako Nemčok, začal svoju cestu na tomto fóre. „Dennodenne som tam strávil niekoľko hodín, riešil som ich problémy a tam vznikla vlastne polovica môjho know-how,“ priznáva. A práve títo ľudia od nich postupne chceli aj komerčné služby. Videli, že sa Wordpressu rozumejú a chceli, aby im urobili celé stránky.


Tak si založili živnosť a začali s prvými projektmi. Prvé dva roky spolupráce však prebiehali výlučne online. Komunikácia prebiehala cez icq, prípadne Skype, no a keď si po rokoch uvedomili, že by bolo dobré sa aj spoznať, dohodli si stretnutie v Bratislave. „Jana som si predstavoval úplne ináč,“ spomína Nemčok. „Nebolo to však pre nás niečo, na čom by sme si zakladali. Dôležité bolo, ako sa nám spolu komunikuje, spolupracuje a ako nám to funguje na diaľku,“ vysvetľuje. Tento štýl im zostal až dodnes. Firma funguje decentralizovane a dokazuje to aj fakt, že zo šiestich zamestnancov, ktorých momentálne má, každý býva v inom meste v troch rôznych krajinách. Preto nemajú ani kanceláriu či iné spoločné miesto, kde by sídlili. Bolo obdobie, keď bolo zamestnancov desať. Piati z nich bývali v Bratislave a prenajali si priestory, dlho im to však nevydržalo. Webikon totiž funguje na slobodnom princípe: každý pracuje kedy chce a odkiaľ chce. Nakoniec do kancelárie nikto nechodil a slúžila iba na uskladnenie krabíc, a tak ju zrušili.


Aj keď môžu fungovať iba na diaľku a dva roky im to tak vychádzalo, rozhodli sa, že každý mesiac sa všetci stretnú a preberú smerovanie firmy či projekty, na ktorých pracujú. Keďže nemajú žiadne väčšie sídlo, miesto stretnutia sa mení. Niekedy je to Bratislava, inokedy Banská Štiavnica, kde býva jeden z kolegov a chystajú sa aj do Katovíc, kde sídli ďalší z nich. Firemné stretnutie či Webikonday, ako ho volajú, sa tak niekedy koná na chate a je zároveň teambuildingom. Nemčok vysvetľuje, že ide najmä o tvorbu vzťahov, ktoré sú v každej firme dôležité. No a ak spoločnosť funguje na diaľku, je to ťažšie, a preto robia tieto stretnutia. „Stále je lacnejšie zaplatiť všetkým ľuďom cestu a ubytovanie, ako držať celý rok kanceláriu,“ dodáva.


Slobodná firma
Dôležité však nie sú iba vzťahy. Spolu rozhodujú o smerovaní celého podniku, keďže Webikon nemá hierarchiu a funguje ako slobodná firma. „Sme šiesti partneri, spoločníci, nemáme šéfa,“ vysvetľuje Nemčok. Preto sa každé dôležitejšie rozhodnutie musí prediskutovať, až kým sa nedô

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.