17.07.2017, 00:00

Slovenská ropa mizne. O slovo sa hlási východ

Ložiská na západe vysychajú, okolo Svidníka vznikajú nové vrty.

ropa
Zdroj: Reuters

Ťažba ropy má na Slovensku už viac ako storočnú históriu. Obmedzené zásoby sa však tak ako inde na svete míňajú. Naša najstaršia ťažobná spoločnosť avizuje, že s postupným úbytkom počíta, a preto ťaží z roka na rok menej. Biznis by však na Slovensku rada oživila ťažobná spoločnosť Alpine Oil and Gas, ktorá v súčasnosti vykonáva prieskumné vrty na východe Slovenska a zisťuje, aké množstvo nerastného bohatstva by sa pod zemou mohlo nachádzať. Ak dostatok, dobývanie nerastných surovín opäť začne.

„V prípade nájdenia ložísk ropy a zemného plynu plánujeme požiadať o povolenie na dobývanie, ložiská ďalej rozvíjať, investovať do nich a ťažiť z nich. Najskôr však potrebujeme realizovať prieskumné vrty, aby sme si výstupy z modelovania potvrdili, či a v akom rozsahu sú správne alebo nie sú správne,“ konštatuje hovorca slovenskej spoločnosti Alpine Oil and Gas, ktorá je dcérou poľskej Discovery Polska, Vladimír Miškovčík.

Zásoby na východe
Aj keď sa dosiaľ ropa ťažila predovšetkým na Záhorí, ťažba v budúcnosti by sa mohla odohrávať na východe. V určitých lokalitách sa našli priesaky, čo jasne naznačuje, že ropa v zemi je, no je otázne koľko. „Naša spoločnosť vlastní a vykonáva činnosti v rámci prieskumných povolení na vyhľadávanie ropy a zemného plynu pre lokality Svidník, Medzilaborce, Snina a Pakostov nachádzajúcich sa v Karpatskej oblasti severovýchodného Slovenska,“ tvrdí Miškovčík.

Ako uvádza samotná spoločnosť, vyhľadávanie ložísk a následná ťažba je veľmi nákladná činnosť, ktorú si nemôže dovoliť ani štát. To, či raz bude vôbec niekedy ťažiť ropu na našom území, rieši už 11 rokov, počas ktorých preinvestovala na túto činnosť už takmer 20 miliónov eur.

Alpine Oil and Gas do najnovších vrtov v Krivej Oľke, Smilne a Ruskej Porube preinvestuje 4,5 milióna eur. V uvedených lokalitách má v pláne vykonávať vrty do hĺbky 1 200 až 1 500 metrov, a to postupne. Uvedenú činnosť bude vykonávať s jedným zariadením, ktoré bude musieť premiestňovať.

V prípade začatia ťažby spoločnosť odhaduje, že by postupne preinvestovala

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.