16.07.2017, 23:59

Do čoho investujú bohatí ľudia?

Aj o tom sme sa rozprávali s partnerkou a výkonnou riaditeľkou spoločnosti Dynastion Svetlanou Dankovičovou.

Svetlana Dankovičová
Zdroj: Peter Mayer

Prečo ste sa rozhodli vymeniť známu privátnu banku Edmond de Rothschild za neznámu spoločnosť Dynastion?
Dynastion je „family office“, čo je koncept, ktorý v zahraničí s obľubou využívajú klienti privátnych bánk. Na jednom mieste poskytujete klientovi priamu spoluprácu s najlepšími bankami a správcovskými spoločnosťami. Pre mňa je to výzva ukázať klientom niečo nové a aj reakcia na zmeny, ktoré nastali v bankovom svete. Sprísnené regulácie totiž v posledných rokoch spôsobili, že privátne banky začali centralizovať svoje aktivity do materských krajín. Pre mňa to znamenalo, že stredoeurópsky región som mala zastrešovať z Luxemburska, čo nebolo dobré pre klientov, ani pre mňa. Zastávam názor, že privátny bankár musí mať s klientom úzky vzťah, aký sa pri neustálom cestovaní nedá ani budovať, ani udržiavať. Neverím na takzvané „kufríkovo-kaviarenské“ bankovníctvo.

To je aké?
Keď bankár priletí za klientom raz za dva mesiace s kufríkom a rieši jeho agendu niekde v kaviarni. Family office koncept je budúcnosť privátneho bankovníctva nielen v našom regióne. Kombinuje slobodu rozhodovania, nízke náklady, každodennú dostupnosť bánk a správcovských spoločností, pohodlie lokálnej kancelárie a komunikácie v rodnom jazyku.

Preverujú si privátne banky ich potenciálnych klientov?
Banka, pre ktorú som roky pracovala, to robila vždy a veľmi dôkladne. Dnes to už však robia prakticky všetci, tlačí ich do toho regulácia. Banky už dnes v mnohom akoby nahrádzali finančnú políciu a naozaj robia detailné preverovanie klienta. Regulátor tlačí aj na lokálne retailové banky a proces KYC (know your customer – poznaj svojho klienta) je naozaj obsiahla a nepríjemná agenda. Často aj oveľa prísnejšia ako v zahraničných bankách, s ktorými spolupracujeme. My sa snažíme klientom tento proces uľahčiť, aby ich to obťažovalo čo najmenej.

Bohatí ľudia sú teda vaši klienti či privátnej banky?
Klient má prostredníctvom nás vzťah priamo s bankou a nenesie žiadne riziko family officu. Máme vzťah s bankami a správcovskými spoločnosťami, v EÚ, v Ázii aj na Blízkom východe.

S akými privátnymi bankami spolupracujete?
S takými, ktoré majú históriu presahujúcu sto rokov, obstáli pri politických aj ekonomických krízach a klienti sú pre nich prioritou.

Sú vaši klienti prevažne zo Slovenska?
Historicky sú to prevažne Slováci a Česi, ale máme klientov aj na Ukrajine a v Rusku. Nie sme geograficky ani inak limitovaní.

Veľmi bohatí ľudia chcú stále investovať konzervatívne, alebo aj riskujú?
Bohatí ľudia najlepšie vedia, že výnos bez rizika neexistuje a podľa toho sa rozhodujú. Kľúčové slovo je diverzifikácia. Väčšiu časť svojho majetku preferujú mať stále zainvestovanú do bezpečných aktív. U nás však ešte stále nie je usadené takzvané dynastické bohatstvo – preto sa voláme Dynastion – čiže majetok dedený cez generácie. Veľa peňazí je stále viazaných na pôvodné materské firmy bohatých ľudí. A to je dobre. Tie vytvárajú bohatstvo im, aj štátu. Naši bohatí ľudia majú len malú časť v úsporách alebo iných finančných rezervách. Spravidla chcú investovať do vyváženého portfólia a práve toto náš koncept umožňuje. Klientom dokáž

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.