18.07.2017, 00:59

Rivali v biznise: Coca-Cola získala slávu kokaínom, Pepsi sa prebojovala do Sovietskeho zväzu

K najväčším celosvetovým rivalom na pôde potravinového priemyslu patria určite firmy Coca-Cola a Pepsi.

Rivali v biznise: Coca-Cola získala slávu kokaínom, Pepsi sa prebojovala do Sovietskeho zväzu
Zdroj: Slideshare

Boj mohli zákazníci pozorovať nielen v často drsných reklamách, v ktorých navzájom dehonestovali svoje značky, ale aj v iných kampaniach, ako napríklad známe slepé testovanie nápojov.

V roku 1975 zorganizovala Pepsi testovanie nápojov. Ľuďom dala na výber medzi Coca-Colou a ich Pepsi. Úloha bola jednoduchá – zvoliť ten chutnejší.

Test dopadol tak, že drvivá väčšina zvolila práve Pepsi. Týmto sa spoločnosť chválila v reklamách ešte dlhé roky. Okrem toho sa na seba značne podobajú aj ďalšie produkty oboch spoločností. Za všetky stačí spomenúť Sprite od Coca-Coly a takmer totožný 7Up od Pepsi, či pomarančové limonády Fanta a Mirinda..

Coca-Cola získala slávu kokaínom i Santa Clausom

Už viac ako storočie hasí Coca-Cola smäd svojich zákazníkov po celom svete. Za jej vznik ľudia vďačia trochu netradičnej kombinácii – prohibícii a závislosti jej vynálezcu Johna Stith Pembertona z Georgie od morfia.

​Otec Coca-Coly bol ešte počas americkej občianskej vojny zranený a jeho lekár mu poradil, aby návykové morfium proti bolesti vymenil za listy koky. Ako zručný chemik dostal nápad zmiešať tieto listy, orechy a víno a vytvoril alkoholický nápoj Wine Cola. Pre zúriacu prohibíciu v Atlante bol v roku 1886 nútený zo zloženia vylúčiť jednu časť. Paradoxne to však bola len tá alkoholická, a tak bola slávna Coca-Cola na svete.

Kola a nikto iný
Najväčší rozmach značka zažila až na prelome storočí, krátko po tom, ako sa dostal do čela spoločnosti farmaceut Assa Griggs Candler, ktorý bol okrem toho veľmi schopným obchodníkom a marketérom. Úspech v reklame firme zostal do dnešného dňa, spoločnosť je v tejto oblasti celosvetovým gigantom.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.