19.07.2017, 00:00

Päť okresov chce patriť medzi najmenej rozvinuté

Päť okresov chce patriť medzi najmenej rozvinuté

K dvanástim najmenej rozvinutým okresom pribudne ďalších päť. Vyplýva to z návrhu, ktorý predložil Úrad vlády. „Motiváciou k tejto zmene bol veľký záujem o to dostať sa medzi najmenej rozvinuté okresy a získať tak rovnaké možnosti pre svoj rozvoj,“ vysvetľuje splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin. K pôvodnej dvanástke tak pribudne Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, Snina a Košice-okolie.


Boj s chudobou
Vláda vyhlásila boj s chudobou a nezamestnanosťou v najzaostávajúcejších regiónoch v roku 2015. Pre okresy ako Sabinov, Revúca alebo Poltár tak začali platiť rôzne zvýhodnenia pri poskytovaní investičných stimulov alebo pri čerpaní eurofondov. Každý okres má navyše vypracovaný akčný plán, ktorého realizácii pomáhajú takzvané regionálne príspevky.


Podľa Úradu splnomocnenca je už vidieť prvé výsledky, ktoré sa prejavujú v zlepšenej komunikácii v okresoch, spolupráci s vyššími územnými celkami a záujem stúpa aj medzi investormi. Z okresov sa ozýva, že zavádzanie zmien je pomalšie, ako sa čakalo.


„Boli také prísľuby, že to pôjde rýchlejšie,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.