04.02.2014, 00:00

Madrid zabojuje o investície. Zníži dane

Kríza v Španielsku. Už od budúceho roka plánuje krajina zásadne bojovať proti nezamestnanosti.

Len pred dvoma týždňami opustilo Španielsko záchranný program, a už sa chce pustiť do znižovania daní. „V roku 2012 sme krotili chaos a hrozbu bankrotu krajiny. O rok neskôr sme založili slušný základ pre oživenie. A budúci rok budeme zmierňovať nezamestnanosť a znižovať dane,“ vyhlásil španielsky premiér Mariano Rajoy. Napriek tomu, že podrobnosti zatiaľ neoznámil, podľa španielskych médií by mala už od budúceho roku klesnúť nielen daň z príjmu, ale aj daň z pridanej hodnoty.

Začali tento rok

S čiastočným znižovaním daní pritom začal vládny kabinet už tento rok. Výnimky dostali niektoré podniky. Malé firmy s obratom do päť miliónov eur a s maximálne 24 zamestnancami budú platiť o desať percent menej. Päťpercentnú „zľavu“ dostanú aj stredne veľké podniky s obratom od päť do desať miliónov. Podľa analytika Capital Markets Ivora Lehoťana je to dobrá cesta. „Pri dani vo výške 30 percent nemajú firmy extra motiváciu míňať zvyšok zisku na rozširovanie prevádzky či obnovu technológií, čím by dali prácu ľuďom,“ hovorí. Dodáva však, že ekonomike kráľovstva a naštartovaniu investícií, a teda aj poklesu nezamestnanosti, by určite prospelo výraznejšie a hlavne celoplošné zníženie daní. Podľa Lehoťana by pomohli aj daňové prázdniny.

Tu však Španielsko naráža na veľmi krehké oživenie hospodárstva. V priebehu posledných dvoch rokov rástla jeho ekonomika len počas posledných šiestich mesiacov. Aj to o menej ako pol percenta. „Očakávame, že oživenie hospodárstva bude naďalej tlmené. Len veľmi obmedzene podporí už aj tak slabý výber daní. Znižovanie daní sa teda javí ako veľmi ťažké, hlavne pri potrebe znižovať deficit,“ upozorňuje expert na španielsku ekonomiku z Moody's Analytics Zach Witton. 

Cestou je odbúranie výnimiek

Španielsky minister financií Luis de Guindos však našiel šalamúnske riešenie, ako znížiť nominálne dane, a pritom neohroziť rozpočet. Podľa jeho vyjadrení dokonca krajina získa v prípade daní z príjmu právnických osôb ešte viac. „Pri korporáciách čelíme obrovskej priepasti medzi nominálnou a efektívnou výškou zdanenia. Potrebujeme znížiť nominálne dane a, naopak, zvýšiť efektívne,“ hovorí šéf rezortu. Naráža na fakt, že základná sadzba pre firmy je síce 30 percent, no mnohé z nich si ich vďaka legislatíve dokážu okresať na štyri percentá. Týmto spoločnostiam sa má už od budúceho roku radikálne zmenšiť „manévrovací“ priestor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.