Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2017, 13:11 Aktualizované dňa 03.08.2017 o 13:29

Česká centrálna banka ako prvá v Európe zvýšila sadzby. Koruna posilnila

Centrálni bankári sa k tomuto kroku odhodlali prvýkrát od krízy.

Česká centrálna banka ako prvá v Európe zvýšila sadzby. Koruna posilnila
Zdroj: Reuters

Rast českej ekonomiky, rekordne nízka nezamestnanosť aj inflácia dotlačili Českú národnú banku k prvému zvyšovaniu úrokov po viac ako deviatich rokoch. Centrálna banka sa rozhodla zvýšiť základné úrokové sadzby z 0,05 percenta na 0,25 percenta. Česká koruna hneď po oznámení posilnila o 0,66 percent a kurz k euru spadol pod hranicu 26 korún za euro na 25,929.

Tešiť sa môžu najmä slovenské firmy, ktoré vyvážajú do Česka, lebo ich tovar sa stane lacnejším a tým konkurencieschopnejším. Na druhej strane Slovákom dovolenkujúcim u našich západných susedov sa pobyt predraží a to isté platí aj pri nákupných turistoch.

ČNB naposledy hýbala s úrokovými sadzbami v novembri 2012, kedy ich znížila na súčasnú minimálnu úroveň. Základná úroková sadzba tak odvtedy predstavovala 0,05 percenta. Naposledy banková rada sadzby zvýšila vo februári 2008, základná úroková sadzba vtedy stúpla na 3,75 percenta. Odvtedy ČNB sadzby znižovala.

Žiaduci rast sadzieb 

"Postupný rast sadzieb je v súčasnej situácii už žiaduci. Ekonomický rast je priaznivý a v niektorých ohľadoch možno v ekonomike už pozorovať známky prehrievania. Rada ekonomických ukazovateľov sa pohybuje na svojich najvýhodnejších historických hodnotách, nulové sadzby tak už nie sú konzistentné so súčasným stavom ekonomiky a vedú k vzniku nerovnováh, "uviedol hlavný ekonóm ING Jakub Seidler.

Centrálni bankári dnes zvýšili tiež lombardnú sadzbu, a to o 0,25 percentuálneho bodu na 0,5 percenta. Lombardná sadzba je percentuálna sadzba, za ktorú si komerčné banky môžu požičať v centrálnej banke peniaze oproti zástave cenných papierov. Diskontná sadzba, na ktorú sú napríklad naviazané penále za nesplácané úvery alebo neuhradené dane, zostala na 0,05 percenta.

Koruna posilňuje

Česká mena v reakcii na rozhodnutie ČNB prelomila hranicu 26 korún za euro a po 13:00 sa obchodovala za 25,95 koruny za euro. Posilnila na najsilnejšiu pozíciu od novembra 2013.

Zdroj: dailyfx.com

​Na zasadnutí bankovej rady sa zúčastnilo dnes šesť zo siedmich členov, prítomný nebol viceguvernér Mojmír Hampl. Tlačová konferencia po rokovaní rady sa začne o 14:15 a okrem dôvodov rozhodnutia na nej guvernér ČNB Jiří Rusnok predstaví aj novú makroekonomickú prognózu.

Od sadzieb centrálnej banky sa odvíjajú úroky bankových vkladov a úverov. Podnikom vyššie úroky prinášajú drahšie úvery na investície a prevádzku, domácnostiam zase drahšie pôžičky na bývanie.

Seidler v tejto súvislosti upozornil, že zvýšenie sadzieb zrejme povedie k miernemu zdraženiu hypotekárnych úverov. "Pri spotrebiteľských úveroch bude vplyv miernejší, keďže u týchto úverov bude rast trhových sadzieb kompenzovať ďalší pravdepodobný pokles marží bánk z titulu vysokej konkurencie na bankovom trhu," uviedol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.