Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2017, 11:45

Japonci už nedržia najväčší podiel amerického dlhu. Najväčším veriteľom USA sa stal čínsky drak

Čína uprostred obchodného sporu so Spojenými štátmi vystriedala Japonsko na pozícii najväčšieho veriteľa USA.

Japonci už nedržia najväčší podiel amerického dlhu. Najväčším veriteľom USA sa stal čínsky drak
Zdroj: Reuters

Spojené štáty jej na konci júna dlhovali už 1,15 bilióna dolárov (980 miliárd eur). Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v utorok zverejnilo americké ministerstvo financií. Obe ázijské veľmoci tak držia dve tretiny objemu amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú v zahraničných rukách.

Ešte na konci mája bol americký záväzok voči Číne o 44 miliárd nižší, napísala agentúra DPA. Japonsko nahradilo Čínu na pozícii najväčšieho veriteľa USA od jesene minulého roka.

Napätie rastie

V posledných dňoch eskaluje medzi Čínou a USA konflikt ohľadom čínskych obchodných praktík. Americký prezident Donald Trump nariadil ich podrobné preskúmanie a Čína pohrozila sankciami a protiopatreniami.

Obchodný splnomocnenec USA Robert Lighthizer vyhlásil, že vyšetrovanie má najvyššiu prioritu.

Dumpingové ceny

Cieľom bude predovšetkým zabrániť krádežiam duševného vlastníctva prostredníctvom kopírovania patentov, zaobchádzaniu s ochrannými známkami a obchodnej špionáži. Trump Číňanom tiež vyčíta, že vyvážajú do USA za dumpingové ceny. Minulý týždeň oznámil sankcie proti čínskym dovozcom hliníkových fólií.

Čínski výrobcovia sa chcú súdne brániť. Obe krajiny si vlani medzi sebou vymenili tovar za 578 miliárd dolárov (492 miliárd eur). Čínsky vývoz do USA bol o 347 miliárd dolárov (295 miliárd eur) vyšši než americký vývoz do Číny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.