18.08.2017, 00:00

Poplatky aj úroky zarobia málo. Banky mali nižší zisk

Finančné domy vysvetľujú prepady úspešným minulým rokom a jednorazovými výnosmi.

financie, biznis, trhy
Zdroj: Dreamstime

Prvých šesť mesiacov tohto roka neprinieslo bankám radosť. Čistý zisk finančných domov na slovenskom trhu výrazne klesal. Dôvodom až tretinových prepadov zisku je jednak silný prvý polrok minulého roka kvôli obchodu so spoločnosťou Visa, ale i nízke úroky na požičané peniaze.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska súhrnne klesol bankám čistý zisk takmer o 18 percent na 350 miliónov eur oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Hlavným dôvodom je podľa odborníkov najmä vysoký zisk za prvých šesť mesiacov minulého roka. „V tom období zisk bankového sektora výrazne pozitívne ovplyvnil predaj akcií Visa Europe a príjem dividend od dcérskych spoločností,“ vysvetľuje Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie.

Čisté úrokové príjmy finančných domov, ktoré tvoria skoro 70 percent ich príjmov, za prvý polrok mierne klesli. Banky síce viac zarobili na poplatkoch a províziách, ale len mierne. Čisté výnosy z poplatkov sa im zvýšili len o 1,8 percenta 268,5 milióna eur. Podľa Lazniu však najväčší negatívny vplyv na ziskovosť bánk mal viac ako 50-percentný pokles príjmu z obchodovania s cennými papiermi a nižšie dividendové príjmy, ktoré spadli až o viac ako 60 percent. Dividendy si banky nevyplácali preto, lebo si ich nechali na posilnenie svojho vlastného kapitálu. Príjmy z obchodovania klesli kvôli ukončeniu predaja Visa Europe ešte v minulom roku.

Výrazné prepady
Najviac zisky klesali veľkým finančným domom. Pri Tatra banke išlo o 30 per

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.