18.08.2017, 00:00

Zlý polrok pre naše banky. Zisk im padol o tretinu

Napriek úverovému boomu sa zlaté časy tučných rokov pre finančné domy skončili. Nízke sadzby im nahlodávajú hlavné príjmy.

peniaze, euro
Zdroj: Reuters

Padajúce príjmy z úrokov, ktoré tvoria gro biznisu finančných domov na Slovensku, sa výrazne podpísali pod ich polročnými výsledkami. Veľkým bankám na našom trhu klesli medziročne zisky aj o viac ako tretinu. Horlivejšie rozdávanie pôžičiek a zvyšovanie poplatkov pomáha len mierne. Medzi bankami, ktorým sa až tak nedarilo, boli najmä veľkí hráči. Takmer o 36 percent sa v prvom polroku prepadol čistý zisk Slovenskej sporiteľni.

„Pokles čistých úrokových výnosov je dôsledkom klesajúcich úrokových sadzieb, ako aj pokračujúceho silného tlaku na marže novoposkytnutých úverov,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Výrazne klesal zisk aj Tatra banke – o 30 percent a ČSOB až o 44 percent.

Predaj Visa Europe
Finančné domy tvrdia, že ich zisky sú oproti vlaňajšku nižšie aj preto, lebo v minulom roku mali jednorazový príjem z predaja Visa Europe. Táto operácia priniesla niektorým inštitúciám

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.