Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2017, 00:00

Neistý trh vyhnal cenu zlata nahor

Pokles dolára a neistota na trhu nahrávajú rastu drahého kovu. Podľa analytikov má šancu na ďalší rast do budúcna.

Neistý trh vyhnal cenu zlata nahor
Zdroj: Reuters

Zlato zažilo koncom minulého týždňa svoju rely. Po viac ako deviatich mesiacoch sa jeho cena vyšvihla nad 1 300 dolárov za trojskú uncu. Dôvody tohto rastu netreba hľadať dlho. Na jednej strane za to môže neistota po rozpustení poradenských zborov amerického prezidenta Donalda Trumpa, na druhej strane je to terorizmus, ktorý sa naposledy prejavil v španielskej Barcelone. V dôsledku týchto udalostí hodnota dolára mierne klesla a investori sa uchýlili do bezpečia cenného kovu.


Útoky a politika
Od stredy minulého týždňa hodnota zlata vyletela o dve percentá. V piatok dosiahla 1 305,1 dolára za uncu. Vplyv na hodnotu kovu mal aj mierny pokles dolára, ktorý nahral v najmä mimoamerickýcm investorom, ktorých záujem o zlato tak rastie. „Zelená bankovka trpí kvôli pokračujúcim ,Trumpotám‘ a slabej inflácii v Spojených štátoch, ktorá znižuje pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb do konca roka,“ hovorí analytik Jak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.