Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2017, 12:55

Takmer pol bilióna dolárov za tri mesiace. Firmy vyplatili akcionárom rekordnú sumu, akú si história nepamätá

Najviac na dividendách vyplatili európske spoločnosti.

Takmer pol bilióna dolárov za tri mesiace. Firmy vyplatili akcionárom rekordnú sumu, akú si história nepamätá
Zdroj: Reuters

Svetové firmy rozdelili medzi svojich akcionárov v druhom kvartáli v roku 2017 najvyššiu sumu v histórii. V období od apríla do júna vyplatili na dividendách rekordných 447,5 miliardy dolárov, v prepočte takmer 380 miliárd eur, vyplýva z analýzy, ktorú vypracovala investičná spoločnosť Janus Henderson.

Objem vyplatených dividend podnikov a finančných inštitúcií, s ktorých akciami sa obchoduje na burze, medziročne narástol o 5,4 percenta, uvádza portál IPE.com.

Okrem Spojeného kráľovstva

Objem rástol v každom regióne sveta s výnimkou Veľkej Británie. Britské firmy na dividendách medziročne síce vyplatili o 6,1 percenta viac, no v dolárovom vyjadrení zaznamenali pokles o 3,5 percenta. Dôvodom je oslabenie libry po úspešnom referende o brexite.

Najviac peňazí vyplatili firmy svojim vlastníkom v Európe, potom v Severnej Amerike. Na treťom mieste sa s výrazným odstupom umiestnila Pacifická Ázia bez započítania Japonska.

Európa vedie

Európske spoločnosti na dividendách vyplatili 149,5 miliardy dolárov (126,7 miliardy eur), pričom 86 percent z nich objem navýšilo, alebo ho nezmenilo. Najvyšší nárast eviduje analýza v menších krajinách ako Rakúsko, Portugalsko, Belgicko a Fínsko.

Americké spoločnosti vyplatili na dividendách 111,6 miliardy dolárov (94,5 miliardy eur), tie japonské 31,6 miliardy dolárov (26,7 miliardy eur). Spokojní môžu byť akcionári spoločností v Južnej Kórei, tamojšie spoločnosti vyplatili na dividendách rekordné sumy. Indonézia, Brazília, Rusko a Mexiko patria v tomto ohľade medzi lídrov v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

Vyplatené dividendy podľa regiónu v druhom kvartáli v roku 2017:

 

Aký je dôvod takéhoto nevídaného nárastu objemu vyplatených dividend? Alex Crooke zo spoločnosti Janus Hendersom za ním vidí zrýchľujúci výkon svetovej ekonomiky. "Podporuje rast ziskov spoločností a tým aj vyplácanie dividend. Pomohla tak dosiahnuť rekordné výplaty v mnohých krajinách celého sveta," tvrdí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.