08.09.2017, 17:49

Čínska CEFC kupuje podiel v ruskom gigante Rosnefť, preinvestuje deväť miliárd dolárov

rosneft
Zdroj: Reuters

Čínsky konglomerát CEFC kúpi zhruba štrnášťpercentný podiel v najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť za 9,1 miliardy dolárov (7,5 miliardy eur). Oznámila to dnes firma CEFC.

CEFC kúpi podiel 14,16 percenta v Rosnefte od komoditnej spoločnosti Glencore a katarského štátneho investičného fondu Qatar Investment Authority (QIA). Transakcia, ktorá je jednou z najväčších čínskych investícií v Rusku, posilní energetickú spoluprácu medzi Moskvou a Pekingom, napísala agentúra Reuters.

Dohodu o predaji podielu ešte musia schváliť regulačné úrady. Väčšinovým vlastníkom Rosnefťu aj naďalej zostane ruský štát. Generálnym riaditeľom Rosnefťu je Igor Sečin, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, upozorňuje agentúra AP.

Ruská vláda koncom minulého roka spoločnostiam Glencore a QIA za viac ako desať miliárd dolárov predala podiel 19,5 percenta v Rosnefte. Po dokončení transakcie s CEFC zostane firme Glencore v Rosnefte podiel 0,5 percenta, zatiaľ čo QIA si ponechá podiel 4,7 percenta.

Moskva sa snaží prehĺbiť svoje vzťahy s Čínou po tom, čo západné krajiny uvalili na Rusko sankcie kvôli jeho postupu v ukrajinskej kríze. Rusko patrí medzi popredných dodávateľov ropy na čínsky trh, kde súperí so Saudskou Arábiou, ktorá je najväčším exportérom ropy na svete.

CEFC si ako sídlo svojich európskych aktivít vybrala Českú republiku, kde teraz zamestnáva vyše 4000 ľudí. V Česku kúpila podiely napríklad v aerolinkách Travel Service, kapitálovo vstúpila do J&T Finance Group, ovláda Pivovary Lobkowicz Group a je majoritným vlastníkom futbalovej Slavie.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.