11.09.2017, 09:19

Diskusia ministrov ropných štátov o predĺžení dohody poslala ceny čierneho zlata nahor

Diskusia ministrov ropných štátov o predĺžení dohody poslala ceny čierneho zlata nahor
Zdroj: Reuters

Ceny ropy na začiatku nového týždňa mierne vzrástli a zmazali časť výrazných piatkových (8. 9.) strát. Americká WTI sa však naďalej obchoduje pod hranicou 48 dolárov (39,80 eura) za barel. Jedným z dôvodov zlacnenia je to, že saudskoarabský minister ropného priemyslu diskutoval so svojím venezuelským a kazašským náprotivkom o predĺžení dohody týkajúcej sa obmedzenia ťažby čierneho zlata. Navyše sa nepotvrdili obavy, že by hurikán Irma mohol zasiahnuť Mexický záliv.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa predával po 47,86 dolárov . To bolo o 38 centov viac než v piatok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas piatka stratil 1,61 dolára alebo 3,28 percenta a uzavrel na úrovni na 47,48 dolárov.

Novembrový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zdražel o 23 centov na 54,01 dolárov za barel. Cena severomorskej ropy v piatok klesla o 71 centov alebo 1,30 percenta na 53,78 dolárov za barel.

Nedeľné (10. 9.) správy o rokovaniach medzi producentmi o možnom predĺžení dohody o znížení ťažby za marec 2018 vykompenzovali tlaky na pokles cien čierneho zlata spôsobené obavami, že hurikán Irma by mohol znížiť dopyt v USA. Hurikán sa mierne zoslabil a nepotvrdili sa obavy, že by mohol zasiahnuť Mexický záliv, kde sídlia mnohé rafinérie. Naopak, mnohé rafinérie obnovujú prevádzku prerušenú pre hurikán Harvey, čo zvyšuje dopyt a podporuje ceny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.