11.09.2017, 13:05

Nemci poslali do Turecka zbrane za milióny. Napriek napätým vzťahom

Nemecko schválilo vývoz zbraní do Turecka v tomto roku za 25 miliónov eur.

Zbrane, zbrojárstvo
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda schválila od začiatku tohto roka vývoz zbraní do Turecka v hodnote najmenej 25 miliónov eur. Vyplýva to z dokumentu nemeckého ministerstva hospodárstva, ktoré dostala k dispozícii agentúra DPA.

Deväťdesiatdeväť dodávok zbraní v hodnote najmenej 25,36 milióna eur schválila nemecká vláda od januára do augusta, uvádza sa v odpovedi ministerstva na žiadosť na základe slobodného prístupu k informáciám od opozičnej Strany zelených.

99 neznámych

V dokumente sa nenachádzajú údaje o hodnote dvoch z 99 transakcií, čo znamená, že cena dodávok je pravdepodobne vyššia.

"Tieto transakcie pokračujú ako zvyčajne, takže Ankara už neberie hrozby z Berlína vážne," uviedol Özcan Mutlu, poslanec za Stranu zelených, ktorý žiadosť predložil.

Napäté vzťahy

Objem dodávok zbraní je významne nižší než za to isté obdobie v minulom roku, keď bolo schválených 158 dodávok za 69,3 milióna eur, píše sa v dokumente.

Po vlaňajšom neúspešnom puči v Turecku zatkli mnoho nemeckých občanov, čím sa už napäté vzťahy medzi oboma krajinami ešte zhoršili. "Po slovách spolkovej vlády by mali nasledovať aj činy s cieľom ochrániť nemeckých občanov v Turecku," dodal Mutlu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.