12.09.2017, 07:32

Zákon o brexite prekonal v britskom parlamente prvú prekážku

Brexit
Zdroj: Reuters

Dolná komora britského parlamentu schválila v noci nadnes v druhom čítaní zákon o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (European Union Withdrawal Bill).

Právnu normu podporilo 326 poslancov vrátane siedmich opozičných labouristov, 290 hlasovalo proti, informovala televízia Sky News.

Zákon však čakajú ešte ďalšie hlasovania, najbližšie v októbri.

​Britská premiérka Theresa Mayová označila hlasovanie parlamentu za historické. Zákon podľa nej vnesie do situácie pred brexitom istotu a jasnosť. Treba vykonať ešte veľa práce, ale utorňajšie rozhodnutie znamená, že sa vytvoril solídny základ pre nadchádzajúce rokovania o brexite, uviedla Mayová.

Na základe zákona chce Mayovej vláda transformovať viac ako 12.000 legislatívnych noriem EÚ na vnútroštátne právne predpisy, aby v deň odchodu z Únie - Spojené kráľovstvo z nej chce vystúpiť do konca marca 2019 -nenastal chaos.

Hlasovaniu predchádzala viac ako 13-hodinová, často búrlivá diskusia. Najviac kontroverzií vyvolávajú klauzuly, ktoré umožňujú ďalekosiahle zmeny zákonov bez účasti parlamentu. Vláda tvrdí, že potrebuje voľné ruky, aby mohla v krátkom čase prispôsobiť veľké množstvo právnych predpisov EÚ novým podmienkam. Jej oponenti hovoria o zásahu do rozdelenia moci.

Labouristický poslanec Chris Bryant vyhlásil, že návrh zákona je "škodlivý a nebezpečný" a "potešili by sa mu (turecký prezident Recep Tayyip) Erdogan, (venezuelský prezident Nicolás) Maduro a (ruský prezident Vladimir) Putin".

Zákon nemá jednoznačnú podporu ani v radoch Mayovej konzervatívcov. Niektorí v rozprave avizovali, že pred ďalším hlasovaním budú požadovať ústupky.

Konzervatívec Bob Neill, predseda parlamentného právneho výboru, povedal, že právomoci prenesené na vládu presahujú rámec toho, čo je "prijateľné alebo potrebné".
Za vystúpenie z EÚ sa v referende konanom v júni 2016 vyslovilo 52 percent Britov. Proti brexitu demonštrovali v sobotu v Londýne opäť tisíce ľudí.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.