12.09.2017, 09:19

Americké rafinérie obnovujú prevádzku, ceny ropy klesajú

Americké rafinérie obnovujú prevádzku, ceny ropy klesajú
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes ráno mierne klesli po pondelkovom (11. 9.) náraste o vyše 1 percento. Americká WTI sa obchoduje okolo úrovne 48 dolárov(40,01 eura) za barel. Na trhu sú zmiešané impulzy, utlmenie dopytu hurikánom Irma kompenzuje obnovovanie prevádzok mnohých rafinérií zavretých po hurikáne Harvey, čo by malo zvýšiť dopyt po čiernom zlate.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa predával po 48 dolárov. To bolo o 7 centov menej než v pondelok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si počas pondelka pripísal 59 centov alebo 1,2 percenta a uzavrel na úrovni 48,07 dolárov za barel. Novembrový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zlacnel o 10 centov na 53,74 dolárov za barel.

Rafinérie v USA vrátane najväčšej rafinérie v krajine Motiva Enterprises postupne opäť obnovujú prevádzku. Motiva obnovila produkciu v pondelok, keď predtým bola zavretá približne dva týždne. Dôvodom bol hurikán Harvey, ktorý zasiahol Mexický záliv.

Očakáva sa, že ropné rezervy v USA v uplynulom týždni vzrástli v dôsledku skôr spôsobených hurikánom Harvey. Naopak, zásoby rafinovaných produktov zrejme klesli. Oficiálne údaje budú zverejnené v stredu (13. 9.) popoludní.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.