18.09.2017, 00:00

Grécko plánuje návrat na trhy s dlhopismi

Zadlžená krajina sa ešte nevymanila zo záchranného programu, ktorým ho dopujú jeho veritelia, ale začína si veriť, že už je z najhoršieho vonku.

trhy, burza, akcie
Zdroj: Reuters

Grécka vláda sa v najbližších mesiacoch znova pokúsi o financovanie svojich záväzkov cez predaj dlhopisov. Krajina by tak získala ďalšie potrebné peniaze na pokračovanie reforiem a postupného oddlžovania. Stále hlboko zadlžená krajina sa vrátila na konci júla na kapitálové trhy a bola celkom úspešná. Vláda vtedy predala päťročné dlhopisy v hodnote troch miliárd eur s úrokom 4,6 percenta. Na porovnanie, v roku 2012 si krajina na finančných trhoch požičiavala na 10 rokov za takmer 30-percentný úrok.

Optimizmus s rozpočtom
Dopyt po grécky dlhoch vtedy na trhu prekonal ponuku viac než dvojnásobne. Výnosy na týchto cenných papieroch sú oveľa vyššie ako inde v Európe. Napríklad nemecké desaťročné dlhopisy investorom prinášajú len 0,4 percenta ročne. „Po troch rokoch sa emisiou päťročných dlhopisov Grécko dokázalo vrátiť na finančné trhy a tiež pokračuje v úspešnej emisii krátkodobých pokladničných poukážok,“ hodnotí úspech emisie Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. Pre vládu Alexisa Tsiprasa to po rokoch ústupkov a bolestivých reforiem znamená úľavu.

Práve júlový úspech inšpiruje rezort financií na podobný krok. „Do pol roka opäť skúsime ísť na dlhopisové trhy. To nám prinesie nové peniaze,“ povedal anonymný zdroj z gréckeho ministerstva financií. Ten istý zdroj tiež tvrdí, že rozpočtový prebytok bude v tomto roku vyšší, než sa doteraz predpokladalo. Cieľom vlády je dosiahnuť primárny prebytok, do ktorého sa nezapočítavajú ná

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.