Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2017, 00:00

Grécko plánuje návrat na trhy s dlhopismi

Zadlžená krajina sa ešte nevymanila zo záchranného programu, ktorým ho dopujú jeho veritelia, ale začína si veriť, že už je z najhoršieho vonku.

Grécko plánuje návrat na trhy s dlhopismi
Zdroj: Reuters

Grécka vláda sa v najbližších mesiacoch znova pokúsi o financovanie svojich záväzkov cez predaj dlhopisov. Krajina by tak získala ďalšie potrebné peniaze na pokračovanie reforiem a postupného oddlžovania. Stále hlboko zadlžená krajina sa vrátila na konci júla na kapitálové trhy a bola celkom úspešná. Vláda vtedy predala päťročné dlhopisy v hodnote troch miliárd eur s úrokom 4,6 percenta. Na porovnanie, v roku 2012 si krajina na finančných trhoch požičiavala na 10 rokov za takmer 30-percentný úrok.

Optimizmus s rozpočtom
Dopyt po grécky dlhoch vtedy na trhu prekonal ponuku viac než dvojnásobne. Výnosy na týchto cenných papieroch sú oveľa vyššie ako inde v Európe. Napríklad nemecké desaťročné dlhopisy investorom prinášajú len 0,4 percenta ročne. „Po troch rokoch sa emisiou päťročných dlhopisov Grécko dokázalo vrátiť na finančné trhy a tiež pokračuje v úspešnej emisii krátkodobých pokladničných poukážok,“ hodnotí úspech emisie Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. Pre vládu Alexisa Tsiprasa to po rokoch ústupkov a bolestivých reforiem znamená úľavu.

Práve júlový úspech inšpiruje rezort financií na podobný krok. „Do pol roka opäť skúsime ísť na dlhopisové trhy. To nám prinesie nové peniaze,“ povedal anonymný zdroj z gréckeho ministerstva financií. Ten istý zdroj tiež tvrdí, že rozpočtový prebytok bude v tomto roku vyšší, než sa doteraz predpokladalo. Cieľom vlády je dosiahnuť primárny prebytok, do ktorého sa nezapočítavajú ná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.