25.09.2017, 08:56

Nemecké voľby pohli eurom. Investori sa boja zložitých vyjednávaní

Investori sa obávajú, že Merkelovou teraz čakajú zložité rokovania o vytvorení vládnej koalície. 

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Euro reaguje na výsledky nedeľných parlamentných volieb v Nemecku miernym poklesom. Jednotná európska mena v pondelok klesla až o pol percenta na 1,1896 USD. Neskôr však veľkú časť strát zmazala a okolo 07:30 SELČ strácala asi 0,2 percenta na 1,1930 USD.

Voľby vyhrala konzervatívna únia CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej, utrpela však citeľné straty a prišla o svojho doterajšieho koaličného partnera. Výrazne naopak posilnila protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD).

CDU/CSU si v nedeľných voľbách značne pohoršila. Jej doterajší koaličný partner SPD navyše zaznamenal najslabší výsledok v povojnových dejinách a rozhodol sa pre odchod do opozície. Investori sa obávajú, že Merkelovou teraz čakajú zložité rokovania o vytvorení vládnej koalície. 

"Pravdepodobne najdôležitejším povolebným vyhlásením bolo, že súčasný koaličný partner SPD okamžite oznámil odchod do opozície," uviedol analytik Peter Schaffrik zo spoločnosti RBC Europe.

"Domnievame sa, že s odchodom SPD (z veľkej koalície) je jedinou zostávajúcou realistickou možnosťou koalície CDU/CSU, slobodných demokratov (FDP) a Zelených," dodal.

Sformovanie takejto koalície by však podľa agentúry Reuters mohlo zabrať niekoľko mesiacov. "Trh predajom eur reagoval na možnosť, že sa Merkelová dostane pri vytváraní koalície do problémov," uviedol ekonóm Daisuke Karakama z firmy Mizuho Bank.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.