25.09.2017, 20:36

Turecko vystrašilo trhy. Cena ropy sa dostala na dvojročné maximum

Ceny čiastočne ovplyvnili aj informácie zo strany najväčších producentov ropy, ktorí sa koncom minulého týždňa zišli vo Viedni.

Turecko vystrašilo trhy. Cena ropy sa dostala na dvojročné maximum
Zdroj: Reuters, Ilustračná snímka

Ceny ropy vzrástli o viac než dolár, pričom cena Brentu sa dostala na vyše 2-ročné maximum. Trhy do veľkej miery ovplyvnili hrozby Turecka, že zablokuje dodávky ropy z irackého Kurdistanu do svojich prístavov.

Ankara oznámila, že by mohla odstaviť ropovod, ktorý prepravuje surovinu zo severoirackého Kurdistanu, na svetové trhy. Turecko tak pohrozilo v súvislosti s dnešným referendom irackých Kurdov o vyhlásení nezávislosti.

Iracká vláda referendum odsúdila a vyhlásila za protiústavné. Zároveň vyzvala ostatné štáty, aby zastavili dovoz ropy z Kurdistanu. Ako uviedli analytici z Commerzbank, "ak by bola táto výzva na bojkot úspešná, na trh sa dostane denne zhruba o 500.-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) ropy menej".

Navyše, ceny čiastočne ovplyvnili aj informácie zo strany najväčších producentov ropy, ktorí sa koncom minulého týždňa zišli vo Viedni.

Ako informovali, od začiatku roka klesla produkcia o 1,8 milióna barelov denne. To umožnilo stlačenie nadbytku ropy vo svete a zvýšenie cien komodity za posledné tri mesiace zhruba o 15 percent.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s novembrovým kontraktom vzrástla do 17.33 h SELČ o 1,50 USD na 58,36 USD (49,18 eura) za barel. To je najvyššia hodnota od júla 2015. O vyše dolár vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Tá dosiahla 51,68 USD/barel, čo predstavuje rast o 1,02 USD.

1 EUR = 1,1867 USD

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.