26.09.2017, 00:00

Nemecké voľby pocítilo euro i akcie

Trhy podľa odborníkov zostali pokojné hlavne kvôli predvídateľnému výsledku hlasovania a aj kvôli ďalšej integrácii v Únii.

voľby v Nemecku
Zdroj: Reuters

Americké i francúzske voľby sa niesli v duchu nervozity a dokázali aj poriadne otriasť trhmi. V oboch prípadoch totiž stáli proti sebe finálni kandidáti a každý z víťazov mohol priniesť nové smerovanie krajiny. Tie nemecké boli zas až prekvapivo pokojné. „V Nemecku je veľká podpora Európskej únie a očakávalo sa, že do parlamentu sa môže dostať len jedna strana, ktorá je proti európskemu projektu,“ zdôvodňuje finančný analytik spoločnosti Capital Markets Adam Trňan.

Víťaz nedeľných volieb bol navyše známy už dlho pred samotnými voľbami. Jemná opatrnosť trhov sa však ukázala aj v tomto prípade. Preukázala sa hlavne v oslabení eura. Trhová neistota sa však ešte neskončila. Tá sa bude prejavovať aj popri skladaní koalície a aj následnom vládnutí. Je totiž veľmi pravdepodobné, že do vlády sa dostane aj strana Zelených, od ktorej sa očakáva, že by mohla skomplikovať život aj nemeckým firmám, a to hlavne kvôli tlaku na životné prostredie.

Posilňovanie európskej integrácie
Trumpov nástup do Bieleho domu sa prirovnával k brexitu. Po oznámení výsledkov sa mexické peso prepadlo na dvadsaťročné minimum a oslabil sa aj dolár, ktorý sa dostal pod úroveň od pádu dvojičiek. Pred vyvrcholením francúzskych prezidentských volieb sa zas výrazne prepadla hodnota francúzskych desaťročných dlhopisov.

Pri nemeckých voľ

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.