30.10.2017, 00:00

Európske akciové trhy vyleteli. Vďaka rozhodnutiu ECB

Po predĺžení odkupu aktív vzrástli technologické i kozmetické firmy.

Mario Draghi
Zdroj: Reuters

Ceny akcií na veľkých trhoch západnej Európy sa v závere minulého týždňa zvýšili po tom, čo Európska centrálna banka oznámila, že predlžuje program nákupu dlhopisov. V objeme súčasných 60 miliárd eur bude nakupovať dlhopisy len dokonca roka a od januára zníži objem na 30 miliárd eur v priebehu ďalších deviatich mesiacov. V reakcii na toto oznámenie vzrástla hodnota celoeurópskeho indexu Stoxx Europe 600 i akcie významných korporácií ako Henkel, L´Oréal či Airbus.

Európa rástla
Index londýnskej burzy FTSE 100 dosiahol rast 0,53 percenta, nemecký DAX sa posilnil o 1,39 percenta a francúzsky CAC 40 dokonca o 1,5 percenta. Celoeurópsky index Stoxx Europe 600 vzrástol o 1,07 percenta. „Bola to bezprostredná reakcia na zníženie odkupu aktív,“ hovorí Adam Trňan, analytik Capital Markets. Zároveň dodáva, že zníženie odkupu by malo byť negatívnou správou, no keďže nepadla žiadna zmienka o možnom ukončení nákupu aktív, išlo o pozitívne prekvapenie, ktoré vyústilo do rastu akcií.


Mario Draghi totiž potvrdil, že v prípade potreby je ochotný objem odkupu aktív dokonca zvýšiť. Menová podpora totiž bude trvať o niečo dlhšie, ako sa očakávalo. 

Korporácie v pluse
Oznámenie c

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.