Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 07:51

Ceny benzínu a nafty idú v Česku prudko hore, sú najvyššie za takmer sedem rokov

Výraznejší nárast u nafty ako u benzínu je podľa analytikov daný prudkým zdražovaním zemného plynu.

Ceny benzínu a nafty idú v Česku prudko hore, sú najvyššie za takmer sedem rokov
Zdroj: Reuters

Pohonné hmoty na čerpacích staniciach v Česku ďalej prudko zdražujú a ich ceny sú najvyššie za takmer sedem rokov. Priemerná cena Naturalu 95 v uplynulom týždni stúpla o 87 halierov na 35,47 koruny za liter, nafta stála v stredu priemerne 34,07 korún, čo bolo o korunu a 16 halierov viac než o týždeň skôr. Vyplýva to z informácií na webe spoločnosti CCS, ktorá ceny sleduje.

​​Viac motoristi za benzín platili naposledy v druhej polovici novembra 2014, priemerná cena litra nafty teraz presiahla 34 korún prvýkrát od decembra 2014. Pred rokom bol Natural 95 o viac než 7,50 koruny lacnejší, za diesel si vtedy čerpacie stanice účtovali v priemere o sedem korún menej.

Pohonné hmoty v zdražovaní nasledujú ropu, ktorej cena na svetových trhoch od začiatku roka stúpla o desiatky percent. Výraznejší nárast u nafty ako u benzínu je podľa analytikov daný prudkým zdražovaním zemného plynu, s ktorým súvisí vyšší dopyt po vykurovacom oleji.

V Prahe, kde sú pohonné hmoty najdrahšie, sa priemerná cena benzínu dostala nad 36 korún. Natural 95 stál v stredu v hlavnom meste 36,14 korún za liter, nafta bola za priemerných 34,69 korún. Benzín už v žiadnom z českých krajov nie je pod 35 korún.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.