Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2021, 09:22

Cena americkej ropy WTI je najvyššia od roka 2014, dopyt v najbližších mesiacoch bude robustný

Zásoby ropy v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj výrazne klesli a sú najnižšie od roku 2015.

Cena americkej ropy WTI je najvyššia od roka 2014, dopyt v najbližších mesiacoch bude robustný
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste a zrejme za celý týždeň stúpnu o viac než dve percentá. Dôvodom sú signály, že v najbližších mesiacoch bude dopyt robustný a ponuka napätá, keďže prudké zdraženie plynu a uhlia spôsobilo prechod na ropné produkty.

Zdroj: Investing.com

​Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v piatok o 7.55 h SELČ predával po 82,07 USD (70,74 eura). To bol o 76 centov alebo 0,93 percenta viac ako vo štvrtok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

WTI si vo štvrtok pripísala 87 centov alebo okolo 1,1 percenta a uzavrela najvyššie od konca októbra 2014 na 81,31 USD za barel. WTI si od začiatku týždňa polepšila približne o tri percentá a zrejme zaznamená ôsmy týždenný nárast po sebe.

Decembrový kontrakt na severmorskú ropnú zmes Brent sa o 7.59 h SELČ predával s plusom 83 centov alebo 0,99 percenta po 84,83 USD za barel. Cena Brentu s kontraktom dodávky v najbližšom mesiaci od začiatku týždňa stúpla o 2,7 percenta a zrejme zaznamená šieste týždňové zvýšenie po sebe.

Zásoby ropy v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj výrazne klesli a sú najnižšie od roku 2015. Dopyt sa oživuje, keďže ekonomiky sa zotavujú z koronakrízy, pričom ho ešte navyše podporuje, že priemysel čoraz viac využíva ropné produkty namiesto drahého plynu a uhlia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.