Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2021, 16:15

Inflácia ešte porastie a bude zvýšená dlhšie, než sa očakávalo, pripustila Lagardová

Dôvodom zrýchlenia inflácie je podľa šéfky Európskej centrálnej banky kombinácia troch faktorov.

Inflácia ešte porastie a bude zvýšená dlhšie, než sa očakávalo, pripustila Lagardová
Zdroj: Reuters

Inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, uviedla šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová po zasadnutí Rady guvernérov. Na budúci rok by však mala opäť klesnúť z dôvodu oslabenia rastu cien energií a zníženia nedostatkov v rámci dodávateľských reťazcov.

Inflácia v eurozóne sa v septembri zrýchlila na 3,4 percenta. Eurobanka podľa Lagardovej počíta s jej ďalším zvyšovaním v tomto roku. "Aktuálna fáza zvýšenej inflácie síce bude trvať dlhšie, než sme pôvodne očakávali, počas budúceho roka počítame s poklesom inflácie."

Tri faktory

Dôvodom zrýchlenia inflácie je podľa šéfky ECB kombinácia troch faktorov. Prvým je prudké zdraženie energií, predovšetkým ropy, plynu a elektriny. Približne za polovicou septembrovej inflácie bolo zvýšenie cien energií.

Druhým faktorom je oživenie dopytu po uvoľnení pandemických reštrikcií, ktorý predbehol ponuku. Táto dynamika je viditeľná predovšetkým v cenách spotrebiteľských služieb, rovnako ako v cenách tovarov naviac zasiahnutých nedostatkami dodávok. Tretím faktorom sú vplyvy bázy pre porovnanie v súvislosti s minuloročným dočasným znížením dane z pridanej hodnoty v Nemecku.

Podľa Lagardovej všetky tri faktory počas roka 2022 zoslabnú alebo úplne vypadnú z výpočtu medziročnej inflácie. "Pokračujúce zotavovanie, postupný návrat ekonomiky k plnej kapacite postupom času podporí rast miezd." Vďaka tomu sa dlhodobé inflačné očakávania zvýšili bližšie k dvom percentám, dodala šéfka ECB.

Prudký rast

Ekonomika eurozóny pokračovala v 3. kvartáli v prudkom raste, aj keď jeho dynamika sa mierne spomalila. "Stále očakávame, že jej výkon sa do konca roka dostane nad úroveň spred pandémie," uviedla Lagardová.

​Centrál banka Únie aj napriek zrýchleniu inflácie nezmenila nastavenie menovej politiky. O osude pandemického programu nákupov aktív (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP) sa rozhodne až v decembri.

Rada guvernérov vo štvrtok ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 percenta a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 percenta. Rovnako nezmenila smerovanie očakávaní, nákupy aktív v rámci programu APP, svoju reinvestičnú stratégiu ani dlhodobé refinančné operácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.