Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2021, 12:57

Eurobanka v budúcom roku nezvýši sadzby, vyhlásila Lagardová

Trh doteraz počítal s tým, že Európska centrálna banka by mohla začať zvyšovať sadzby už v októbri budúceho roka.

Eurobanka v budúcom roku nezvýši sadzby, vyhlásila Lagardová
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka neplánuje v dohľadnom čase zvyšovať úrokové sadzby, uviedla jej šéfka Christine Lagardová.

Je veľmi nepravdepodobné, že ECB v roku 2022 zvýši sadzby, povedala Lagardová v prejave v Lisabone. Vysoké tempo rastu spotrebiteľských cien je podľa nej prechodné a strednodobé inflačné vyhliadky sú utlmené.

"V našom smerovaní očakávaní týkajúcich sa vývoja úrokových sadzieb sme jasne vymenovali tri podmienky, ktoré musia byť splnené, než sadzby začnú rásť," uviedla Lagardová.

"Aj napriek aktuálnemu výraznému zrýchleniu inflácie zostávajú strednodobé inflačné vyhliadky utlmené, a preto je veľmi nepravdepodobné, že všetky tieto tri podmienky budú na budúci rok splnené."

Trh doteraz počítal s tým, že ECB by mohla začať zvyšovať sadzby už v októbri budúceho roka.

"Trhové úrokové sadzby sa v uplynulých týždňoch zvýšili, predovšetkým z dôvodu nárastu neistoty na trhu týkajúcej sa inflačných vyhliadok," uviedla šéfka ECB.

Lagardová tiež zdôraznila, že ECB bude naďalej využívať núdzové nákupy aktív, aby udržala náklady na obsluhu dlhu nízko. "Neprimerané sprísnenie podmienok financovania nie je žiaduce v situácii, keď kúpnu silu znižujú vysoké účty za energie a palivá, a znamenalo by neželané pribrzdenie zotavovania."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.