Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2021, 19:37

Európske akcie rástli piaty deň po sebe. Pomohol tomu prísľub nezvyšovania úrokových sadzieb

Európske akcie posilnil náznak americkej centrálnej banky, že sa nebude ponáhľať s navyšovaním základnej úrokovej sadzby.

Európske akcie rástli piaty deň po sebe. Pomohol tomu prísľub nezvyšovania úrokových sadzieb
Zdroj: Reuters

Európske akcie dnes rástli piaty deň po sebe. Posilnil ich náznak americkej centrálnej banky, že sa neponáhľa s navyšovaním základnej úrokovej sadzby, a rozhodnutie britskej centrálnej banky Bank of England, že ponechá svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny na rekordnom minime 0,1 percenta.

Hlavný index nemeckých akcií DAX pridal 0,4 percenta, počas dňa bol na rekorde takmer 16,065 bodu. "Od Fedu sme počuli, že budúci rok centrálne banky uvoľnia plyn, ale nešliapnu na brzdu," citovala agentúra Reuters analytika Hugha Gimbera zo spoločnosti JP Morgan Asset Management.

Paneurópsky akciový index STOXX 600 v závere pridal 0,4 percenta na 483,28 bodu. Zisky zaznamenali akcie realitných spoločností, ktoré reagovali na zverejnenie ponuky kanadskej investičnej firmy Brookfield, že by chcela prevziať nemeckú realitnú firmu Alstria Office REIT AG.

STOXX 600 dosiahol v novembri rad historických maxím, ktoré potiahla relatívne silná výsledková sezóna. Náznak, že sa nemieni ponáhľať so zvyšovaním základnej úrokovej sadzby, prišiel už v stredu aj od Európskej centrálnej banky.

Hoci prostredie nízkych úrokových sadzieb nie je priaznivé pre akcie bánk, posilňovali dnes o viac ako percento akcie francúzskej Société Générale aj nemeckej Commerzbank. Reagovali na veľmi dobré hospodárske výsledky oboch spoločností za tretí štvrťrok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.