Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2021, 22:15

Musk zrejme vyhovie prianiu svojich sledovateľov na twitteri. Chystá sa predať časť svojich akcií v Tesle

Miliardár Elon Musk tvrdí, že vďaka hlasovaniu na sociálnej sieti predá časť svojich akcií v Tesle za šesť miliárd dolárov.

Musk zrejme vyhovie prianiu svojich sledovateľov na twitteri. Chystá sa predať časť svojich akcií v Tesle
Zdroj: TASR/AP

Elon Musk zrejme predá desať percent svojich akcií v Tesle. Podvolí sa výsledku hlasovania užívateľov twitteru, ktorých sa na to spýtal v reakcii na kritiku, že neplatí svoj spravodlivý podiel na daniach.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Ankety sa zúčastnilo 3,5 milióna užívateľov twittera. Za predaj akcií hlasovalo 57,9 percenta z nich.

Anketa na sociálnej sieti

"V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že nerealizované zisky sú prostriedkom na vyhýbanie sa daniam, takže navrhujem predaj desiatich percent svojich akcií Tesly. Podporujete to?" formuloval v sobotu Musk otázku na twitteri.

"Výsledkom hlasovania sa podvolím, nech už to dopadne akokoľvek," dodal. Ku koncu júna predstavoval Muskov podiel v automobilke Tesla približne 170,5 milióna akcií a predaj desiatich percent z nich by podľa výpočtov agentúry Reuters na základe piatkovej uzávierky vyniesol takmer 21 miliárd dolárov.

Pred týždňom Musk na twitteri napísal, že predá akcie Tesly v hodnote šesť miliárd dolárov a venuje ich Svetovému potravinovému programu OSN. Podmienil to tým, že organizácia zverejní viac informácií o tom, ako s peniazmi nakladá.

Milionárska daň

Jeho brat Kimbal Musk v piatok predal 88 500 akcií Tesly a stal sa tak posledným členom predstavenstva, ktorý sa zbavil veľkého množstva akcií Tesly, ktoré dosiahli tento týždeň rekordné hodnoty.

Musk hlasovanie vyhlásil po tom, čo sa v americkom Kongrese objavil návrh na zdanenie majetku miliardárov, ktoré by pomohlo financovať sociálne a klimatické programy prezidenta Joea Bidena.

V skorších príspevkoch šéf Tesly miliardársku daň kritizoval, napísala agentúra Reuters. Šéf Tesly je teraz podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg najbohatším človekom sveta s majetkom v hodnote 338 miliárd dolárov.

Trhová hodnota Tesly, najhodnotnejšej automobilky sveta, začiatkom minulého týždňa prvýkrát prekonala hranicu bilióna dolárov. Musk v Tesle vlastní podiel zhruba 23 percent. Podiely má aj v ďalších úspešných spoločnostiach, napríklad vo SpaceX

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.