Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2021, 10:34

Ďalší veľký hráč v odvetví elektromobilov vstúpil na burzu. Stavil na elektrické pick-upy

Výrobca elektromobilov Rivian z Kalifornie získal predajom akcií 11,9 miliardy dolárov.

Ďalší veľký hráč v odvetví elektromobilov vstúpil na burzu. Stavil na elektrické pick-upy
Zdroj: Reuters

Americký výrobca elektromobilov Rivian získal predajom akcií v primárnej verejnej ponuke 11,9 miliardy dolárov (približne 10,2 miliardy eur).

Za každú akciu získal 78 dolárov, čo je viac, než firma pôvodne plánovala. Podľa údajov spoločnosti Dealogic ide o jeden z desiatich najväčších úpisov akcií v primárnej verejnej ponuke v Spojených štátoch.

S akciami podniku sa na trhu Nasdaq začína obchodovať dnes. Kalifornský start-up začal dodávať prvé elektrické pick-upy zákazníkom až v septembri. Za posledné dva roky vykázal stratu viac ako dve miliardy dolárov.

Veľký hráč

Rivian investorom ponúkol 135 miliónov akcií. V piatok firma cieľové rozpätie zvýšila na 72 až 74 dolárov z pôvodne avizovaných 57 až 62 dolárov.

Investori vsádzajú na to, že Rivian bude ďalším veľkým hráčom v odvetví, ktorému teraz dominuje Tesla. Na rozdiel od Tesly sa však Rivian zameriava na úžitkové vozidlá.

Spoločnosť Rivian, ktorá bola založená v roku 2009, v súčasnosti výrazne investuje do zvyšovania výroby. Automobilka v septembri predstavila svoj prvý elektrický pick-up R1T a predstihla tak v tomto segmente okrem iného aj Teslu.

Teraz výrobu vozidla R1T zdvojnásobuje. Podľa správy pre regulačné orgány mal Rivian k 31. októbru v USA a Kanade približne 55 400 predbežných objednávok na pick-up R1T a športovo-úžitkový (SUV) automobil R1S.

Prísne emisné normy

Posledné spomínané vozidlo má automobilka začať dodávať tento rok v decembri, prvá dodávka sa na trhu objaví v roku 2023.

Pätinový podiel v Riviane vlastní americký internetový obchod Amazon. Ten si už v snahe znížiť emisie od Rivianu objednal 100-tisíc dodávkových automobilov s elektrickým pohonom. Ďalších viac ako päť percent patrí automobilke Ford.

Trh s elektromobilmi zaznamenáva celosvetovo prudký rast dopytu, niektorí spotrebitelia sú totiž uvedomelejší a vsádzajú na ekologické vozidlá.

Výrobcovia áut musia teraz spĺňať oveľa prísnejšie emisné limity ako pred rokmi. Automobilky aj zákazníci navyše môžu využívať najrôznejšie stimuly, s ktorými prišli vlády jednotlivých unijných krajín, aby predaj ekologickejších áut podporili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.