Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2021, 19:11

Európske akcie zaznamenali prudký pád. Spôsobili ho obavy z novej mutácie koronavírusu

Akcie reagujú na doposiaľ nedostatočné vedomosti o možných dopadoch nového variantu vírusu.

Investor, akcie, burza
Zdroj: Reuters

Európske akcie dnes utrpeli najprudší pokles od vlaňajšieho júna. Pod zvýšený tlak sa dostali kvôli obavám z hospodárskych dopadov novej mutácie koronaviru, ktorá bola zistená v Juhoafrickej republike. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 odpísal 3,67 percenta a obchodovanie uzavrel na 464,05 bodu.

Riziko lockdownov sa zvyšuje

Za celý týždeň tak prišiel asi o 4,5 percenta. "Táto nová varianta vírusu prichádza v najhoršom možnom čase, pretože Európa a niektoré severné časti Spojených štátov sú v napätej situácii kvôli už tak vysokým počtom nových prípadov a hospitalizácií," povedal podľa agentúry Reuters analytik Peter Garnry zo spoločnosti Saxo Bank.

"Akcie reagujú negatívne, pretože sa zatiaľ nevie, do akej miery budú voči novému variantu účinné vakcíny, čím sa zvyšuje riziko nových uzáver," dodal.

Nová verzia koronaviru s označením B.1.1.529 sa rýchlo šíri v najľudnatejšej provincii Juhoafrickej republiky a podľa vedcov sú doterajšie poznatky o nej znepokojujúce.

Nesie totiž mimoriadny počet mutácií, a mohla by tak byť agresívnejšia ako predchádzajúce varianty. Mnoho krajín, vrátane európskych, už reaguje zákazom letov zo zasiahnutej oblasti.

Prudký prepad

Hlavný index nemeckých akcií DAX odpísal 4,15 percenta na 15 257,04 bodu. Francúzsky index CAC 40 klesol o 4,75 percenta na 6739,73 bodu, index londýnskej burzy FTSE 100 potom zaznamenal prepad o 3,64 percenta na 7044,03 bodu.

Na dnešnom poklese na európskych burzách sa veľkou mierou podieľali podniky z odvetvia cestovného ruchu a zábavy. Akcie firiem z týchto sektorov sa ako celok prepadli takmer o deväť percent.

Zažili tak najhorší deň od minulého marca. Výrazne oslabovali aj akcie výrobcov ropy a plynu, rovnako ako akcie ťažobných podnikov. Tie reagovali na prepad cien ropy a kovov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.