Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2021, 21:11

Trh ráta s najhorším možným scenárom, ropa má za sebou strmý pád

Pád cien ropy spôsobili najmä obavy, či budú vakcíny účinné aj na nový variant koronavírusu.

Trh ráta s najhorším možným scenárom, ropa má za sebou strmý pád
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa dnes kvôli obavám z novej mutácie koronaviru prepadli zhruba o desať dolárov za barel, zaznamenali tak najprudší pokles od vlaňajšieho apríla. Severomorská ropa Brent zlacnila o 11,6 percenta a uzavrela na 72,72 dolára, cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 13,1 percenta na 68,15 dolára za barel.

Nová mutácia koronaviru sa objavila v Juhoafrickej republike. Obchodníci sa kvôli jej šíreniu obávajú, že na trhu s ropou vznikne previs ponuky nad dopytom.

Zdroj: dailyfx.com

Obavy z mutácie

"Trh počíta s najhorším scenárom, v ktorom táto mutácia spôsobí rozsiahlu deštrukciu dopytu," uviedol analytik Bob Yawger zo spoločnosti Mizuho. "Najväčšou obavou je, že bude odolná voči vakcínam," upozornil analytik Craig Erlam z firmy OANDA.

Nová verzia koronaviru s označením B.1.1.529 sa rýchlo šíri v najľudnatejšej provincii Juhoafrickej republiky a podľa vedcov sú doterajšie poznatky o nej znepokojujúce.

Nesie totiž mimoriadny počet mutácií, a mohla by tak byť agresívnejšia ako predchádzajúce varianty. Mnoho krajín, vrátane európskych, už reaguje zákazom letov zo zasiahnutej oblasti.

Investori tiež sledujú odpoveď Číny na rozhodnutie Spojených štátov uvoľniť milióny barelov ropy zo svojich strategických rezerv v spolupráci s ďalšími krajinami, ktoré patria k veľkým spotrebiteľom ropy. Uvoľnenie rezerv má pomôcť k zníženiu cien.

Uvoľňovanie rezerv

Uvoľnenie rezerv pravdepodobne v najbližších mesiacoch zvýši ponuku na trhu, uviedol zdroj z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.

Ak by štáty pokračovali v uvoľňovaní rezerv, mohlo by to znamenať, že v decembri bude na trhu prebytok 400-tisíc barelov denne, ktorý sa v januári zvýši až na 2,3 milióna a vo februári na 3,7 milióna barelov denne.

To vyvoláva neistotu ohľadom ďalších krokov skupiny OPEC+, ktorá popri OPEC zahŕňa aj spojencov tohto kartelu na čele s Ruskom.

Skupina OPEC+ bude o ďalšom postupe ťažby rokovať budúci týždeň. Podľa zdrojov agentúry Reuters sa najprv v stredu stretnú zástupcovia OPEC a vo štvrtok sa k nim pridajú aj spojenci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.