Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2021, 23:21

ECB chystá stopku pre pandemický nákup dlhopisov. Na podporu zraniteľných štátov využije iné nástroje

Núdzové nákupy umožnili zraniteľným štátom voľne si požičiavať a míňať v krízovom období bez trestania zo strany investorov.

ECB chystá stopku pre pandemický nákup dlhopisov. Na podporu zraniteľných štátov využije iné nástroje
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka pravdepodobne od začiatku budúceho roka zastaví ďalšie nákupy dlhopisov v rámci svojho programu podpory z obdobia pandémie.

Núdzové nákupy

Stále však bude mať ďalšie nákupné programy v súbore nástrojov, uviedla prezidentka banky Christine Lagardová, ktorú citoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Program núdzových nákupov - Pandemic Emergency Purchase Program umožnil zraniteľným štátom, ako sú Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko, voľne si požičiavať na trhu a míňať počas pandémie nového koronavírusu bez toho, aby ich investori trestali.

"Vzhľadom na súčasné okolnosti očakávam, že od začiatku budúceho roka nebudeme realizovať žiadne ďalšie nákupy dlhopisov v rámci PEPP," povedala Lagardová podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"To neznamená, že PEPP bude úplne ukončený, pretože musíme nahradiť dlhopisy, ktorým sa končí platnosť. A nezabudnite, že v našom súbore nástrojov máme aj iné nákupné programy."

Nové výzvy

Jej komentáre prišli po tom, ako dvaja členovia ECB uviedli, že hospodárstvo eurozóny čelí novej výzve v súvislosti s nárastom prípadov koronavírusu a novým variantom.

Lagardová tiež povedala, že pokiaľ ide o úrokové sadzby, ECB bude konať v prípade potreby a keď tempo rastu spotrebiteľských cien dosiahne 2 percentá na trvalom základe. Očakáva pritom, že inflácia začne od januára klesať.

"Momentálne to znepokojuje veľa ľudí, ale neočakávame, že tento nárast inflácie bude trvať," poznamenala Lagardová. "V budúcom roku sa opäť upokojí. Už od januára očakávame, že miera inflácie začne klesať," dodala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.